Výroční edice 25 let Lomography

Mezinárodní lomografická společnost z Vídně připravili k výročí 25 let od založení výroční edici prémiových fotoaparátů LOMO LC-A.

Mezinárodní Lomografická společnost slaví 25 let Lomography a k této příležitosti si ve Vídni připravili jako dárek výroční edici tří prémiových fotoaparátů z rodiny LOMO LC-A v potahu z pravé kůže a tématickými nápisy reliéfního typu na zadní straně. Těch několik slov skvěle vystihuje čtvrt století lomografie: 25 YEARS – NO RULES – HAPPY MISTAKES – ANALOGUE LOVE.

Pojďme si připomenout, o jaké tři fotoaparáty z edice 25 let Lomography se jedná.

LOMO LC-A+ je nová verze klasického ruského kompaktu, který stál u zrodu celé lomografie a dal jí jméno. V roce 1991 si rakouští studenti koupili v Praze své první LOMO LC-A (LOMO byl ruský resp. sovětský výrobce fotoaparátů a zkratka LC-A neznamená nic jiného než Lomo Compact Automat), když viděli fotky z tohohle maličkého kompaktu, byli ohromeni atmosférou snímků, podáním barev, kontrastu a typickou silnou vinětací. Bylo jim hned jasné, že tohle nejsou jen fotografie, ale LOMOgrafie. Postupem času převzali výrobu, která byla v Rusku ukončena. Zatímco celý svět přešel na digitální focení, tenhle kompaktní fotoaparát na 35mm film se stále vyrábí a stále nachází své fanoušky. Důvodem jsou hlavně samotné fotky, které lze poznat na první pohled. LC-A+ je oblíbený také díky opravdu kompaktním rozměrům a jednoduchému ovládání. Stačí přetočit film a cvaknout fotku, automatika se postará o expozici a zónové ostření je vážně rychlé.

LOMO LC-Wide využívá tělo klasického kompaktu LC-A+, ale namísto tradičního 32mm širokého objektivu je tento fotoaparát osazen superširokým objektivem Minigon 1 17mm/f4.5 a tím se stává vůbec “nejširším” kinofilmovým kompaktem všech dob. Úctyhodná šíře záběru a malá velikost dělá z tohoto foťáčku mocný nástroj pro každodenní focení. Zónové ostření má jen dvě polohy a tak je LC-Wide vždy pohotově připravený zaznamenat vše okolo sebe. A vše se opravdu do záběru vejde, je třeba jen dodržet základní pravidlo, jít k objektu co nejblíže, jinak bude na výsledném snímků moc prázdného místa. Stejně jako LC-A+ používá LC-Wide 35mm film, avšak kromě klasického záběru je možné volit ještě další dva formáty – čtverec a tzv. půlpolíčko. Půlpolíčko znamená, že na jeden standardní záběr se vejdou dvě fotky vedle sebe, je tedy opravdu využita jen polovina políčka kinofilmu.

LOMO LC-A 120 vznikl evolucí původního modelu LC-A na 35mm film, velké LOMO LC-A 120 používá, jak už název napovídá, svitkový film neboli střední formát. Velikost políčka je 6×6 centimetru a spolu s širokým ohniskem objektivu Minigon XL 38mm/f4.5 tak vzniká unikátní širokoúhlý čtvercový formát. Zatímco si fotografie ponechávají pro LOMO typické podání barev a kontrast, velký formát nabízí vyšší ostrost a díky velikosti negativu také kvalitu obrazu. To vše při stále kompaktních rozměrech a nevýrazně větší hmotnosti. Díky velikosti těla se LC-A 120 lépe drží, nabízí standardně jednoduché ovládání a plně automatickou expozici.

Všechny tři fotoaparáty využívají pro provoz 3 baterie LR44, mají možnost připojení drátěné spouště a externího blesku s pomocí synchronizovaného rozhraní hot shue. Všechny tři mají závit pro stativ a pro LC-A+ a LC-Wide je k dispozici také podvodní pouzdro krab.

Fotoaparáty z výroční edice 25 let Lomography můžete objednat na našem eshopu.