Vyrobte si vlastní filtry a obarvěte si pohled nejen na zimní krajinu

Ta tam je babí léto, které letos hojně doprovázelo slunce a barevné listí. Venku začíná být čím dál tím větší zima, kterou už nelze pouze cítit, ale také vidět! Sychravé počasí máme dnes na denním pořádku – mlha, déšť a šedivé šero. Nenechte si ale kazit náladu přelomem podzimu a sněhobílé zimy. Obarvěte si fotografie […]

Ta tam je babí léto, které letos hojně doprovázelo slunce a barevné listí. Venku začíná být čím dál tím větší zima, kterou už nelze pouze cítit, ale také vidět! Sychravé počasí máme dnes na denním pořádku – mlha, déšť a šedivé šero. Nenechte si ale kazit náladu přelomem podzimu a sněhobílé zimy. Obarvěte si fotografie vlastními filtry a dodejte jim tak radostnou energii a teplo!

Co budete potřebovat? Filtry, které seženete nejen ve fotografických potřebách, ale také v obchodech cílených na divadelní osvětlovací techniku – jde o čistý barevný plát. Dále nůžky a drobnou izolepu.

45534550

Filtry použijte takové, abyste z nich mohli vystřihovat malé kousky. Použít ale můžete také filtry, které se vkládají do blesků.

5202

Nůžky vám postačí klasické kancelářské. Měly by být ale dostatečně ostré, aby zvládly střihat plastové gelové filtry, které jsou vyráběny záměrně z pevného materiálu.

krep-ulith

Izolepu si pro tyto potřeby vezměte co nejužší a průsvitnou – lepit budeme do vnitřku těla.

Jdeme na to! Z filtrů si vystřihnete libovolné tvary (proužky, kolečka…), které izolepou vlepte do těla fotoaparátu – hovoříme o místě mezi závěrkou a založeným filmem. Jde nám o to, abychom při osvěcování filmu, tedy prosecu zachycení snímku, na film osvítili taktéž barevné filtry. Buďte opatrní, aby lepivá část izolepy nezústala nikde odhalena natolik, aby se při exponování nepřichytila na film.

Zde si můžete prohlédnout obrázky, na které byl tento “efekt” aplikován:

9a1698f3deb02bb386095d405a2b30665b1340

13972f53ec61c7cdfd7d40c17131a4019c4553

tumblr_mwg2rmUbNI1rp8dcpo1_500

Zdroj fotografií pomůcek: Google.cz

Zdroj fotografií s aplikovanými filtry: Lomography.sk