Vánoční průvodce: Analogové foťáky

Analogový foťák je klasika, fotit na film má stále smysl a v dnešní digitální době dvojnásob. Lomography nabízí celou řadu přístrojů od opravdu jednoduchých pro úplné začátečníky po prémiové fotoaparáty, které ocení i pokročilí uživatelé.

Analogvý foťák je klasika, fotit na film má stále smysl a v dnešní digitální době dvojnásob. Lomography nabízí celou řadu přístrojů od opravdu jednoduchých pro úplné začátečníky po prémiové fotoaparáty, které ocení i pokročilí uživatelé. Vybrali jsme ty nejzajímavější kousky z našich skladových zásob.

La Sardina

Sardinka je jednoduchý foťáček ideální pro úplné začátečníky, kteří se s ním mohou seznámit se základy kompozice a expozice. Širokoúhlý objektiv umožní, aby se do zábětu vešlo opravdu vše a díky nízké hmotnosti a jednoduchému ovládání budete vždy připraveni zmáčknout spoušť a zaznamenat nezapomenutelné okamžiky. V nabídce máme nejširší řadu designových edic, některé jsou samostatné a jiné s bleskem, který umožní focení i uvnitř a večer, kdy není dost světla.

Diana F+

Diana je kult, který sahá až do 60. let dvacátého století, kdy se tento fotoaparát začal vyrábět, nová verze má pár vychytávek navíc, ale zůstala zachována magie mírně rozmazaných a měkkých fotek z plastové čočky. Diana používá svitkový film, na který se sice vejde méně snímků, zato však je negativ větší. V našem kamenném obchůdku i eshopu najdete vůbec největší kolekci designových edic Diany F+, fotoaparát je navíc možné rozšířit o další objektivy nebo třeba polaroidový adaptér.

Lubitel 

Poslední vyráběná dvouoká zrcadlovka, které svou koncepcí sahá hluboko do minulého století. Dnešní digitální přístroje od dvou objektivů dávno opustily, ale to neznamená, že by pohled do hledáčkové šachty neměl stále svoje kouzlo. Lubitel 166 Universal je vylepšená verze ruského fotoaparátu, která se dodává i s 35mm adaptérem Lubikin, takže jde měnit formát filmu.

Horizon Perfekt

Unikátní ruské panoramatické fotoapráty Horizon byly známé šíří svého záběru a stále je možné tento jedinečný fotoaparát pořídit a to zcela nový vyrobený v Rusku pro Lomography. Panoramatické snímky jsou hlavním lákadlem, potěší i plně manuální nastavení expozičního času a clony.

LOMO LC-Wide

LC-Wide je nejširší kompakt všech dob, tohle maličké lomíčko je osazené ultraširokoúhlým objektivem s neuvěřitelným ohniskem 17mm, se kterým dostanete do záběru celý svět, jen je k němu třeba jít co nejblíž. Díky velmi kompaktním rozměrům a plně automatické expozici je malé širokoúhlé lomo ideálním společníkem na cesty nebo na každodenní snapshotování.

LOMO LC-A 120

LC-A 120 je středoformátová verze klasického lomíčko, která je zároveň ten nejlehčí a nejkompaktnější fotoaparát na svitkový film s plně automatickou expozicí. Velké lomo neztratilo nic z půvabu klasického LC-A, nabízí rychlé zónové ostření, je lehké a kompaktní a fotky mají pro lomo typickou vinětaci, kontrast a ostrost, navíc ale přináší širokoúhlý objektiv s ohniskem 38mm a čtvercový formát.

Spinner 360

Spinner na první pohled nevypadá jako fotoaprát, ale fotoaparát to je a to panoramatický se záběrem více než 360 stupňů. Stačí jednou rukou chytit rukojeť a druhou natáhnout za kolečko pod objektivem, tělo fotoaparátu se otočí kolem své osy a vyfotí snímek širší než 360 stupňů na celkem 4 políčka filmu.

Fisheye Baby

Nejmenší rybí oko používá film známý jako Pocket Film nebo také formát 110. Jedná se o nejmenší formát fotografického filmu a díky němu jsou titěrné i rozměry samotného foťáčku. Ideální do kapsy!

Simple Use Film Camera

Jednorázovka, která nezapře, že pochází z Lomography. K dostáncí je ve třech verzích, se založeným barevným, černobílým nebo speciálním “purple” filmem, po jehož vyfocení je možné tuhle jednorázovku použít ještě několikrát s jiným filmem. Všechny tři verze mají vestavěný blesk a barevné také tři filtry pro blesk, které lze vzájemně kombinovat.