Tvořivost ve fotografii

Kdo si hraje, nezlobí! Hrajte si i vy a užijte si kreativní fotografii. Využívejte váš fotoaparát a příslušenství naplno a dostaňte se až za hranice jeho funkcí díky vlastní invenci. Vymyslete si něco svého, tvořte a bavte se. A pokud potřebujete nasměrovat, máme pro vás pár tipů, jak se se svou toy camerou můžete dosyta […]

Kdo si hraje, nezlobí! Hrajte si i vy a užijte si kreativní fotografii. Využívejte váš fotoaparát a příslušenství naplno a dostaňte se až za hranice jeho funkcí díky vlastní invenci. Vymyslete si něco svého, tvořte a bavte se. A pokud potřebujete nasměrovat, máme pro vás pár tipů, jak se se svou toy camerou můžete dosyta vyblbnout.

1. DLOUHÁ EXPOZICE: Nedávno jsme vám představili možnosti fotografování při dlouhé expozici a jak ji kombinovat s bleskem. Dávejte světlům tvar a zastavte čas. Nezapomeňte na stativ.

d

2. FILTRY: Věděli jste, že filtr nemusí být jen čistě barevný a vkládaný pouze před objektiv nebo blesk? Můžete si vyrobit svůj vlastní a vložit ho přímo do těla fotoaparátu mezi závěrku a film.

a

3. DOUBLES: Dvojité expozice jsou oblíbenou zábavou všech, jejichž fotoaparát je obohacen o tuto funkci. Tvořte multiexpozice, sekejte tolik snímků přes sebe, jak je jen libo. Můžete tak fotografií psát vlastní příběhy.

b

4. CROSS PROCES: Jde o vyvolání filmu (negativního či diapozitivního) procesem, který pro něj není určen. A v čem je tedy ono kouzlo? Výsledkem jsou fotografie s výraznou zrnistostí a silnou kontrastní barevností. Výrazný posun barev působí zaručeně zajímavě.

c

5. KOLÁŽ: Je ve vás skrytý vášnivý výtvarný umělec? Otevřte svému umu dveře dokořán – fotografujte, kreslete, lepte a stříhejte. Jde o skvělý způsob, jak si vesele a neobvykle ozdobit domácnost, nebo vytvořit pěkný dárek svému blízkému. Jiří Kodet by vám jistě potvrdil, že nejhezčí dárek je ten, který vlastnoručně vyrobíte.

e

6. INSTALACE: Také v tomto případě můžete do fotografií kreslit světlem, nebo si naopak vyrobit vlastní objekty, které do snímku dle vlastních představ rozmístíte. V této fotografické disciplíně se kreativitě rozhodně meze nekladou!

f

 

Zdroj fotografií: Lomography.sk