11+1 tipů na analogové dárky

Neustřihněte si pod stromečkem ostudu s obyčejným měkkoušem! Připravili jsme celý tucet tipů na kreativní dárky, které určitě neskončí nepoužívané někde v šuplíku. Letos můžeme určitě doporučit některý z instantních foťáků, které se těší čím dál větší oblibě, ale radost udělá i filmová klasika. Rádi vás přivítáme v našem kamenném obchodě v centru Prahy, kde neuslyšíte […]

Neustřihněte si pod stromečkem ostudu s obyčejným měkkoušem! Připravili jsme celý tucet tipů na kreativní dárky, které určitě neskončí nepoužívané někde v šuplíku. Letos můžeme určitě doporučit některý z instantních foťáků, které se těší čím dál větší oblibě, ale radost udělá i filmová klasika. Rádi vás přivítáme v našem kamenném obchodě v centru Prahy, kde neuslyšíte koledy, avšak můžete všechny analogové fotoaparáty vidět a vyzkoušet.

1) Lomo’Instant Automat

Horká novinka od Lomography. Lomo’Instant Automat přináší zcela automatickou programovatelnou expozici a díky ní skvělé výsledky při focení ve dne i v noci. Vybírat lze ze tří barevných variant, které jsou k dispozici jak samostatně, tak v sadě s příslušenstvím, které tvoří širokoúhlý objektiv, close up/makro předsádka, objektiv typu rybí oko a splitzer pro důmyslné dvojité expozici. A v krytce objektivu je ukryto dálkové ovládání fotoaparátu.

 

automat lomoinstant

Odkaz na eshop: Lomo’Instant Automat

2) InstantFlex TL70 2.0

Nová přepracovaná verze první instantní dvouoké zrcadlovky InstantFlex TL70 2.0 od Mint nabízí řadu vylepšení, hlavní je nový hledáček, který je až neuvěřitelně světlejší. Mezi další úpravy patří nová a spolehlivější závěrka nebo systém clon. Objevte kouzlo instantního “flexaretu”, který nabízí zcela jiný pohled na svět. Jako u jediného instantu je zde možnost plně manuálního zaostřování a nechybí ani skrytý blesk pro horší světelné podmínky.

InstantFlex TL70

Odkaz na eshop: InstantFlex TL70 2.0

3) Lomo’Instant

Lomo’Instant je stále oblíbený a s příchodem nového Automatu klesla výrazně jeho cena. K dispozici je celá řada designových edic, vybírat lze hned z několika samostatných fotoaparátů a také ze sad s objektivy, mezi kterými nechybí rybí oko, makro předsádka nebo portrétní sklo. Zásadní rozdíl oproti Automatu je ten, že u klasického Lomo’Instantu je třeba nastavit korekci expozice, která významně ovlivňuje vzhled snímku.

lomo'instant mumbaiOdkaz na eshop: Lomo’Instant

4) Lomo’Instant Wide

Širokoúhlý Lomo’Instant Wide fotí snímky dvojnásobné velikosti, nabízí podobné vychytávky jako malý Lomo’Instant, tedy vícenásobné expozice, barevné filtry pro blesk, sadu výměnných objektivů a dálkové ovládání. V nabídce je celkem pět barevných variant včetně nové Victoria Peak.

lomoinstant wide
Odkaz na eshop: Lomo’Instant Wide

5) Polaroid 600

Klasické Polaroidy mají stále své kouzlo díky IMPOSSIBLE, kteří do nich stále vyrábějí filmy. Ty sice něco stojí, ale výsledné fotky jsou nepřehlédnutelné retro. Pro všechny Polaroidy bez rozdílu platí, že se jedná o přístroje jednoduché na použití, které jsou vhodné i pro úplné začátečníky.

Odkaz na eshop: Polaroid

6) La Sardina

La Sardina je jednoduchý fotoaparát na 35mm film, nabízí snadné ovládání pro začátečníky, stačí jen přetočit film a cvaknout, pokročilí využijí možnost dvojitých expozic nebo experimentování s dlouhými časy v režimu B (Bulb). Širokoúhlý objektiv (22mm) zaručí, že se na fotku vejde úplně vše a díky blesku s barevnými filtry můžete se sardinkou fotit i v noci. V nabídce je řada designových edic v sadě s bleskem či bez a také luxusní kovové.

la sardina

Odkaz na eshop: La Sardina

7) Konstruktor

Konstruktor je stavebnice pravé zrcadlovky na 35mm film, doba sestavení je zhruba hodina až dvě a zvládnou to jistě i méně zruční stavitelé. Konstruktor je vybavený konektorem pro blesk a tak je možné s ním fotit jako s běžným fotoaparátem. V balení je vše potřebné včetně šroubováku.

konstruktor

Odkaz na eshop: Konstruktor

8) Diana F+

Diana F+ je nejpopulárnější plastový foťák na světě! Vychází z původního fotoaparátu jednoduché konstrukce z 60. let a přináší notnou dávku zábavy a možností pro experimenty. Jde vyměnit objektiv nebo fotit bez něj, barevné filtry pro blesk obarví fotky a místo svitkového lze používat instantní film.

Diana F+ kit

Odkaz na eshop: Diana F+

9) Diana Mini

Malá Diana fotí na 35mm film na rozdíl od velké klasiky. Je možné vybrat mezi čtvercem a půlpolíčkem, tedy obdélníkovou fotkou na výšku, která zabere jen půlku kinofilmového políčka, takže se na jeden film vejde až 72 fotek. Multiexpozice, barevné filtry a dlouhý čas B jsou samozřejmostí.

diana mini

Odkaz na eshop: Diana Mini

10) Lomo LC-A+

Na počátku bylo LOMO. Právě tenhle foťák si koupili v Praze v roce 1991 zakladatelé lomografie. Lomo LC-A+ je vylepšená verze klasického lomíčka, která navíc nabízí multiexpozice a praktické okénko na zadní straně. Fotky z LC-A+ jsou typické silnou vinětací, saturovanými barvami a kontrastem.

lc-a

Odkaz na eshop: Lomo LC-A+

11) Daguerreotype Achromat

Novinka ze série Lomography Art Lenses do výběru určitě patří, ačkoliv je určený hlavně pro majitele digitálních zrcadlovek, funguje ale i na analogových fotoparátech Canon a Nikon. Inspirací pro tohle originální sklo byl úplně první objektiv na světě z 19. století.

20160405_daguerreotype_black_brass_quarter_left

Odkaz na eshop: Art Lenses

12) Fotoalba Papelote

Fotky patří do alba a ne do cloudu! Papírová alba Papelote se vyrábí ve třech velikostech a třech barevných verzích, společné mají kvalitní ruční zpracování a originální zavazování desek. Fotky lze nalepit pomocí klasických růžků nebo třeba barevných pásek washi.

alba papelote

Odkaz na eshop: Alba