Takové to domácí skenování
Nemáte pořádný skener na negativy, jenomže potřebujete rychle naskenovat snímky z filmu – nejlépe ihned a levně. Máte-li doma obyčejný domácí skener, poradíme vám, jak si rychle prohlédnout snímky v “pozitivním světle”. Sledujte Lomography tipster!Stačí vám něco takového: Pozor! Něco takového, myslíme tím domací skener, můžete sehnat opravdu levně. Autor tohoto “vynálezu”, engelbert, přišel na […]

Nemáte pořádný skener na negativy, jenomže potřebujete rychle naskenovat snímky z filmu – nejlépe ihned a levně. Máte-li doma obyčejný domácí skener, poradíme vám, jak si rychle prohlédnout snímky v “pozitivním světle”. Sledujte Lomography tipster!Stačí vám něco takového:
Pozor! Něco takového, myslíme tím domací skener, můžete sehnat opravdu levně.
Autor tohoto “vynálezu”, engelbert, přišel na způsob snadného domácího skenování právě v den, kdy neměl po kapsách peníze, ale potřeboval si snímky prohlédnout co nejdříve. Jasně, věděl o tom, že je nejsnažší je, si film prohlédnout proti světlu, ale byl v situaci, kdy potřeboval fotografie vidět takové, jaké doopravdy mají být.
Vzal tedy film a vložil jej do skeneru (v jeho případě Canon MP 240). Rozlišení dpi si nastavil na 600 – tak to bohatě stačí. Dále už jen zhotovil sken. V případě, že máte ale na svém skeneru volbu “photo scan”, vyberte tu.
Skeny snímků uložené v počítači otevřete ve vašem foto editoru, nebo jakémkoliv grafickém programu. A teď pozor – invertujte skeny, z negativu na pozitiv. …máte hotovo!
Možná ale budete muset ještě dotáhnout kontrast. To vše zvládnete ve foto editoru. Pamatujte ale, že takové skeny nedosahují kvality, která je vhodná například na sdílení po internetu. Můžete je použít ale jako náhled pro svou vlastní potřebu.
Zdroj fotografií: Lomography.sk