Středoformát ve středu pozornosti

Středoformát, nebo-li pro snazší chápaní “čtvercový formát”, je formát filmu 120 – jeho políček a výsledných snímků. Jedná se o svitkové filmy, které užívá řada kreativních foťáčků. Ty si zaslouží představit. Filmy 120 U nás v Analogue naleznete bohatý výběr filmů 120. Barevné, černobílé, prošlé, diáky… Sady tří kusů Lomography filmů máme ve všech dostupných […]

Středoformát, nebo-li pro snazší chápaní “čtvercový formát”, je formát filmu 120 – jeho políček a výsledných snímků. Jedná se o svitkové filmy, které užívá řada kreativních foťáčků. Ty si zaslouží představit.

Filmy 120

U nás v Analogue naleznete bohatý výběr filmů 120. Barevné, černobílé, prošlé, diáky… Sady tří kusů Lomography filmů máme ve všech dostupných citlivostech ISO, stejně tak jako filmy značky FOMAPAN, ILFORD, KODAK, FUJIFILM nebo Shanghai – tento film je zajímavý především svou neobvyklou zrnitostí. Nelze ji totiž charakterizovat jako kulatá zrníčka, ale jako vlnky. Tím je film jedinečný a je rozhodně lákavé jej vyzkoušet. Všechny ostatní filmy pro vás nakupujeme jako to nejlepší zboží na trhu. Na své si u nás příjdou také profesionálové a ti, kteří touží po vysoké expoziční pružnosti a extrémně jemném zrnu.

Fotografie 120

Jak jsme již zmínili, fotografie ze svitkových filmů jsou většinou čtvercového formátu. Kolik jich na film zaznamenáte si u vetšiny lomografických kamer můžete sami zvolit. Dvanáct velkých fotografií, nebo 16 menších. Zmenšení políček lze docílit rámečkem, který se vkládá mezi film a objektiv do těla fotoaparátu. Tímto způsobem se dá hýbat s formátem výsledných snímků. Ty nemusí být striktně čtvercové. Jednoduše záleží na typu kamery.

Místo klasického kinofilmu formát 120 většina fotografů volí právě pro jeho kouzlo. Čtverec má ve fotografii své zvláštní místo. Umělce omezuje, dává mu mnohem konkrétnější hranice, se kterými je těžké pracovat. Opravdu podařený výsledek je ale pro některé fotografy mnohem silnější, než-li snímky formátu 135.

R1-01
Větší fotografie.
R1-00
Menší fotografie.

 

FOTOAPARÁTY 120

Diana F+ je hvězda mezi Lomography fotoaparáty. V podstatě jde o dvojče fotoaparátu Holga 120, se kterým má dost společného. Oba kreslí měkkce, vinětují a mají řadu kreativních funkcí, jako je dvojitá expozice, dlouhá expozice, ostření a blesk s barevnými filtry. Jak Holgu, tak Dianu si můžete u nás vybrat podle designu a přidaných či ubraných funkcí, takže si vyberete fotoaparát přesně na míru!

A1
Diana F+.
A2
Zdroj: Lomography.

 

B1
Holga 120.
B2
Zdroj: Lomography.

Lubitel 166+ je novinka od Lomography. Od původních fotoaparátů Lubitel se nijak moc neliší. Zaručenou máte ale kvalitu nového produktu. V balení od Lomography rovnou získáte záda na klasický kinofilm a inspirativní knihu plnou fotografií. Lubitel je srdeční záležitost nejen analogových příznivců. Důležité je ale dodat, že díky kvalitě fotografií je jedním z nejvýznamnějších fotoaparátů mezi dvouokými zrcadlovkami.

C1
Lubitel 166+.
C2
Zdroj: Lomography.

A na závěr všem uděláme radost! Dírkové komory české produkce Dirkoma máme v Analogue pro formát 120 v mnoha provedeních. Stačí si jen vybrat a vyhrát si s experimentálním dřevěným fotoaparátem typu camera obscura.

D1
Dirkoma.
D2
Autor: Kamila Olševičová, Dirkoma.