REPORTÁŽ: Elliott Erwitt v Leica Gallery

Leica Gallery Prague uvádí výstavu významného fotografa světového formátu a člena agentury MAGNUM Photos, Elliotta Erwitta. Tu nyní prodlužuje až do 9. února 2014. Nenechte si ujít jeho PERSONAL BEST FOR LEICA. Elliott Erwitt je fotograf ruského původů, jeho však řadíme mezi americké tvůrce, který se mimochodem narodil v Paříži. Pochopitelně se mu pod kůži […]

Leica Gallery Prague uvádí výstavu významného fotografa světového formátu a člena agentury MAGNUM Photos, Elliotta Erwitta. Tu nyní prodlužuje až do 9. února 2014. Nenechte si ujít jeho PERSONAL BEST FOR LEICA. Elliott Erwitt je fotograf ruského původů, jeho však řadíme mezi americké tvůrce, který se mimochodem narodil v Paříži. Pochopitelně se mu pod kůži vryl temperament všech zemí a předků. Nejen radostí ze života, láskou k lidem a domácím mazlíčkům, jeho práce se i později dala charakterizovat také častým cestováním. Paříž, New York, Los Angeles, Severní Karolína…

ellioterwitt (1)

Vystudoval fotografický obor a věnoval se nejen reklamní a dokumentární tvorbě, ale také filmařině. Jako vrchol jeho kariéry můžeme považovat nejen to, že jsou jeho fotografie a jméno notoricky známé po celém světě, nebo dosažení významných funkcí prezidenta a viceprezidenta agentury MAGNUM Photos, která je dnes považována za tu nejprestižnější fotografickou agenturu vůbec. Původně mu členství v agentuře nabídl další z významných fotografů, Robert Capa. Capa moc dobře věděl proč Erwitta podpořit. Ostatně o tom se můžeme přesvědčit na právě probíhající výstavě v Leica Gallery Prague.

Processed with VSCOcam with t1 preset

Tam nalezneme pár desítek Erwittových fotografií. Střídmost prezentace odpovídá přesně tomu, jaké jsou fotografie – jednoduché, čisté, lidské. Mnoho z nich je doplněno zachycením komického, nebo snad absurdního momentu. Těmito slovy lze rovněž charakterizovat Erwittovo dílo. Nenechte se ale odradit – fotografie naopak upoutají, každá z nich je silná a schopná stát sama o sobě. Při prohlížení si výstavy jen těžce určíte, kterou fotografii jste si oblíbili nejvíce.

Processed with VSCOcam with t1 preset

Jako by Erwittovi přálo. Jako by na každém rohu ulic velkých měst nacházel situace, kdy se zastavil čas a lidé, zvířata i příroda čekali, až skvělý Elliott Erwitt přijde se svým analogový fotoaparátem, ve kterém má naloadovaný černobílý film – jako vždy – a tu báječnou a vtipnou situací vyfotografuje.

Výstavu vám doporučujeme navštívit, protože není jenom výborně zorganizována, ale autorovi fotografie vás určitě mile potěší. Odcházet budete s úsměvem na tváři, potěšeni krásnými momentkami.