Poprvé analogem
Zrovna jste se dobrali k potřebnému pochopení toho, co vlastně zastřešuje pojem analog, jak funguje a dostali jste chuť to zkusit. Pokud se řadíte do této kategorie nadšenců, tak tu pro vás máme pár rad do začátku. Hlavně se ale připravte na trochu konejšivé povídání. První film se vám totiž s největší pravděpodobností nevydaří tak, […]
Zrovna jste se dobrali k potřebnému pochopení toho, co vlastně zastřešuje pojem analog, jak funguje a dostali jste chuť to zkusit. Pokud se řadíte do této kategorie nadšenců, tak tu pro vás máme pár rad do začátku. Hlavně se ale připravte na trochu konejšivé povídání. První film se vám totiž s největší pravděpodobností nevydaří tak, jak si budete přát.
Ralph Waldo Emerson kdysi řekl: “Každý umělec byl nejprve amatér.” Z této kratičké věty se stala mnohonásobně uznávaná pravda a tento slavný citát je nyní oblíbenou výmluvou všech, kterým se tak nějak prostě nedaří. Tak si to zapamatujte. Nebudeme vás ale moc strašit, protože po natažení prvního filmu, nafocení prvních analogových snímků se také může stát, že nám všem sklapne, protože si odnesete z laboratoře výstavní soubor, o němž se jednou budou děti učit ve školách. A nebo také ne.
Na co je ale důležité pamatovat? Pokud jste opravdovými amatéry a pořídili jste si svůj první analogový fotoaparát, aniž byste měli nějaké znalosti, rozhodně jste udělali dobře. Většinou vám každý úspěšný fotograf potvrdí, že tvořit díla, která mají opravdovou uměleckou hodnotu, se naučil vlastně díky analogu. Pro začátek je důležité si prostudovat nejenom návod, abyste správně uměli založit film a věděli, které z těch kroutítek a čudlíků je vlastně spoušť, ale je také fajn navštívit kurz pro začátečníky, nebo si jen přečíst nějakou chytrou knížku. Pokud chcete fotit hezky, je asi nezbytné, abyste alespoň okrajově věděli, co je to citlivost ISO (bez této vědomosti vám půjde hlava kolem, až si budete kupovat svůj první film), jak funguje clona, nebo jak dlouho trvá, než se vám vhodně osvítí film v závislosti na okolnostech. Nemějte ale strach. Jestli si opravdu s něčím nevíte rady, raději se zeptejte nás. Když si k nám přijdete pro fotoaparát nebo film, doporučíme vám ten, který je pro vaše potřeby nejlepší a rádi vám vysvětlíme, co znamenají ta písmenka a číslice na obalech a jak s nimi pracovat.
Pokud se tedy zásobíte znalostmi a informacemi, máte šanci na to, že se vám bude fotit jedna báseň hned od začátku. Proč vám ale tohle všechno říkáme? Každý, kdo kdy fotil na analogový fotoparát nám dá jistě za pravdu, že než se pořádně spřátelíte, jde vždy o proces pokus-omyl. Fotoaparát není vybaven displejem, tlačítkem delete, nebo možností základních úprav. I přesto ale nemějte strach. Když se seznamujete se svým prvním analogovým přítelem, většinou si na prvním filmu vyzkoušíte, jaký pohled má vlastně váš objektiv doopravdy (není spárovaný s hledáčkem), ideální vzdálenost od fotografovaného objektu, nebo jak u něj funguje ostrost. Můžete být sebelepší profesionál, ale tohle si vždycky musíte vyzkoušet. Chceme vám tedy říci, že není na místě, abyste byli z prvních neúspěchů zklamaní (kdyby náhodou přišly). Rozhodně za to nemůžete ani vy, ani fotoaparát. Uvidíte, že si brzy vzájemně porozumíte a ani se nenadějete a budete analogovou cestou dělat snímky přesně takové, jaké si budete přát ještě před tím, než stisknete spoušť.