Podzim analogu sluší

Září je každý rok měsícem, kdy se počasí přehoupne do období podzimu. Také letos byly zřejmě na jeho začátku sluneční teplé dny těmi posledními. Většinou sychravé počasí přijde až moc rychle. Výrazně se ochladí a deštivé dny nám postupně čím dál tím více kazí náladu. Spousta lidí si v tomto období z náhlých změn trochu […]

Září je každý rok měsícem, kdy se počasí přehoupne do období podzimu. Také letos byly zřejmě na jeho začátku sluneční teplé dny těmi posledními. Většinou sychravé počasí přijde až moc rychle. Výrazně se ochladí a deštivé dny nám postupně čím dál tím více kazí náladu. Spousta lidí si v tomto období z náhlých změn trochu zamarodí a příroda začne vypadat tak ponuře, že to má výrazný vliv na naší náladu. Měli bychom se naučit na podzimu vidět také to pěkné. Právě příroda v těchto měsících vypadá snad nejvíce fotogenicky.

Dramatická obloha, barevné listí, nebo mlha líně se povalující po polích. To jsou právě ty důvody, proč pro spoustu z nás je potěšením vzít jakýkoliv fotoaparát a jít si ulovit ty nejlepší snímky nejen přírody, ale také městské krajiny. Jaro, kdy se příroda probouzí a stromy se obalují květy, mnohdy působí až moc romanticky. Letní období bývá snad to nejméně vděčné. Slunce většinou přináší nevhodně ostré světlo a někteří mají dokonce za to, že by byl hřích zaznamenávat snímky na černobílé filmy, ačkoliv je tolik milují. V zimě zase bojujeme s obřími plochami bílého sněhu, který odráží světlo a vytváří tak podmínky, které nám fotografování dělají složitější. Přesto ale platí, že každé roční období má své výhody, podíváme-li se na tuto problematiku očima fotografa. Na jaře se skvěle fotí svatby a tématika zahrnující vše krásné, mladé, čisté a nové. V létě nás slunce každý den poctí modrou a zlatou hodinu (vycházející a zapadající slunce). A kouzelnější fotografie z hor nepřinesete jindy, než v zimě.

S podzimem se to má ale úplně jinak. Všichni známe, a také pochopitelně nemáme v oblibě, dny, kdy je nebe bílé a stromy holé. Tyto světelné podmínky, kdy je světlo výrazné, ale nekreslí, nesluší ani fotografiím. To nejkrásnější z podzimu ale můžete začít přímo na jeho začátku. Příroda se vyrovnává se změnami počasí. Nabízí nám tak barevné padající listí, jehož krásu často připomene slunce, které tou dobou svítí už nízko mezi stromy, objeví se husté mlhy, v ulicích se najednou pohybují zamračení lidé v kabátech a s deštníky. Nabízí se vám tak větší prostor ke kreativitě, protože jakoby najednou vše působilo výtvarně.

Pro snímky, které by měli vypadat dramaticky a vyjadřovat určité pocity, nebo jen zdůraznit jak depresivní vlastně podzim je, volí většina fotografů černobílé filmy. Barevné jsou ideální na to, kdy snímkem chceme předat co nejvíce informací nebo jen zachytit krásy hravé flóry. Černobílé i barevné filmy dále můžete volit podle ostatních parametrů. Myslete i na zrno nebo saturaci. Pečlivým výběrem totiž můžete svým snímkům dodat totiž mnohem větší grácii.

Tyto informace berte však pouze jako doporučení. Vám se totiž s přicházejícím podzimem otvírá možnost, která přichází jen jednou ročně, a to fotografovat v exteriéru, kde toho teď bude opravdu hodně k vidění. Nechte se unést krásami podzimu. Navíc fotografování a pobyt venku je snad ten nejlepší způsob jak se vypořádat s tím, jak je nám někdy podzim nepříjemný. Najít si volný víkend a zajet si ještě na chalupu, nebo se jen projít po městě. Jistě oceníte, když si odpočinete a hodíte na chvíli starosti za hlavu. A co může být lepší lék na podzimní strasti, než jít se projít se svým analogovým přítelem.