Od camery obscury až po Dirkomu

“Camera obscura” je označením pro historicky první fotoaparát, ale také synonymem názvů jako jsou: dírková kamera, dírková komora, temná komora nebo pinhole. Původně ji využívali malíři při jejich tvorbě, jako byl například Leonardo da Vinci. Ale již stovky let před naším letopočtem v Číně věděli, že světlo, které prochází skrze stěnu pouze malým otvorem do […]

“Camera obscura” je označením pro historicky první fotoaparát, ale také synonymem názvů jako jsou: dírková kamera, dírková komora, temná komora nebo pinhole. Původně ji využívali malíři při jejich tvorbě, jako byl například Leonardo da Vinci. Ale již stovky let před naším letopočtem v Číně věděli, že světlo, které prochází skrze stěnu pouze malým otvorem do tmavé místnosti, zrcadlí venkovní scénu na protější stěnu a to vzhůru nohama. Malíři přikládali papíry a plátna právě na protilehlou stěnu proto, aby jednoduše obraz obkreslili. Udělali si tak přesný “náčrt” a ve svých ateliérech obrazy dotvářeli tak, že vypadaly mnohem více realistickými. Z tohoto objevu pochopitelně později čerpali autoři patentů na různé druhy fotoaparátů.

CAMOBS
Využití camery obscury v malířství.

Tehdy byly dírkové kamery o rozměrech spíše větších. Některé vypadaly opravdu jako místnosti. Dnes je známe i jako titěrné krabičky vlastní výroby, díky kterým jsme schopni na negativní film zachytit snímky. Existují samozřejmě pravidla, která čerpají z fyziky, jak má taková dírková komora vypadat, aby výsledný obrázek “fungoval”. Důležitá je velikost otvoru, kterým světlo prochází a vzdálenost od stěny či filmu (nebo dokonce rovnou fotografického papíru), na kterou se odráží. Do temné komory nesmí žádným jiným otvorem pronikat světlo.

DIRKOMA
Fotoaparáty Dirkoma.

Tento fotoaparát, který funguje bez objektivu, spouště a nepolyká žádné baterie, si můžete snadno vyrobit sami. Můžete si ho ale také poskládat z již předem připravených dílků ze sady Pinhole Camera 4M. Opravdovou raritu však přináší česká firma Dirkoma. Ta je jediným naším výrobcem dřevěných dírkových komor. Také v Analogue je najdete v několika provedeních. Vyrábí se z kvalitního dřeva a jsou tlustostěnné – tím je zvýšena jejich stabilita a odolnost. Jejich vzhled je doslova půvabný. Tyto fotoaparáty působí elegantně a jakoby představovaly možnost kombinovat moderní design s tradiční nostalgií. Vyberte si podle velikosti, barvy a tvaru. Založte filmy 135, 120, fotopapíry nebo filmy listové. Alespoň jeden skvostný kousek by rozhodně neměl chybět ve sbírce každého fotografa.