Nelson Mandela analogem

Ve čtvrtek 5. prosince 2013 zemřel Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a výrazná osobnost v boji proti rasismu. Připravili jsme si pro vás tak trochu jiný medailonek – analogový. Jeho prostřední jméno bylo Rolihlahla, což znamená potížista. Mandela sám byl však symbolem dobra a míru. Studoval na několika školách, z nichž nejzajímavější je zřejmě studium […]

Ve čtvrtek 5. prosince 2013 zemřel Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a výrazná osobnost v boji proti rasismu. Připravili jsme si pro vás tak trochu jiný medailonek – analogový.

Jeho prostřední jméno bylo Rolihlahla, což znamená potížista. Mandela sám byl však symbolem dobra a míru. Studoval na několika školách, z nichž nejzajímavější je zřejmě studium práv na University of Witwatersrand. Jako mladý student se stavěl do opozice bílé menšiny, která se snažila potlačit práva jihoafrické černé většiny. Šlo mu o rovnost ras. Angažoval se sice na straně komunismu, ale mezi jeho hlavní aktivity patřil boj proti nespravedlivým zákonům. Byl několikrát odsouzen za propagaci svých názorů a obviněn z vlastizrady. Od jeho doživotního trestu ho však v roce 1990 zachránil tehdejší prezident Frederik Willem de Klerk. V roce 1993 obdržel Nobelovu cenu za mír, kterou s Klerkem sdíleli.

Byl předsedou Afrického národního kongresu a prvním prezidentem J.A.R. tmavé pleti. Podílel se na přechodu od vlády menšiny a rasové segregace k demokratické vládě většiny. Usiloval o národní a mezinárodní usmíření.

Mandela zemřel po dlouhém boji s plicním onemocněním.

Na uctění památky vám přinášíme několik fenomenálních analogových fotografií Nelsona Mandely, které stojí za to vidět.

mandela (2)

mandela (1)

mandela (3)

.