Nejlepší tipy pro analogovou street fotografii

Street fotografie je vlastně ten nejpřirozenější způsob dokumentování života kolem nás. Přinášíme několik Lomography tipů, které se vám můžou hodit. Podstatou je zachycení okolí v autentických a upřímných situacích. Někdy je lepší fotit lidi, když o tom nevědí a tak z nich dostat surovou emoci. 1) Poznej svůj záměr Pokud fotografujete lidi, aniž by o […]

Street fotografie je vlastně ten nejpřirozenější způsob dokumentování života kolem nás. Přinášíme několik Lomography tipů, které se vám můžou hodit.

Podstatou je zachycení okolí v autentických a upřímných situacích. Někdy je lepší fotit lidi, když o tom nevědí a tak z nich dostat surovou emoci.

Street1

1) Poznej svůj záměr

Pokud fotografujete lidi, aniž by o tom věděli, je dobré znát svůj záměr. Uvědomte si, že vlastně narušujete jejich soukromí. Nemáte mnoho času na ostření a nastavování si fotoaparátu. Zde platí jedno z lomografických pravidel – “nerozmýšlej a foť”. Možná dostanete kontroverzní výsledek, ale je to stále lepší, než žádný.

street2

2) Obleč se jako turista

Tento tip je vhodný pro případy, pokud chcete fotit v populárních turistických destinacích. Vhodné je splynout s davem a nevyčnívat. Lidé si vás pak nebudou při fotografování všímat.

street3

 

3) Vemte si někoho s sebou

Pokud fotíte někde, kde není vhodné lidi fotografovat, například v metru, vemte si s sebou kamaráda. Tuto techniku všichni známe. Postavte svého kamaráda k vytouženému objektu lomografie a vyfoťte záběr tak, aby na něm váš přítel nebyl.

street4

 

4) Foť od boku

Jedno z desti zlatých pravidel. Pokud jeji zvládnete bez problému během street fotografie, máte vyhráno. Focení bez hledáčku může být zprvu náročné, ale budete překvapení, až zjistíte, jak zajímavé fotografie mohou být z jiného úhlu pohledu.

street5

Pamatujte, toto jsou pouze tipy. Jak praví deset zlatých pravidel, zapomeňte na pravidla a nechte se unést svou kreativitou.

street6

Zdroj fotografií a informací: Lomography.sk