Londýn očima Miloně Novotného

Donedávna jste mohli zhlédnout výstavu fotografií Miloně Novotného s názvem Londýn 60. let v pražské Leica Gallery. Připomeňme si jedinečný soubor dokumentárních snímků v černobílém analogovém provedení. Leica Gallery Prague je jedinečná hlavně svými prostory vhodnými pro výstavy fotografií, které si lze prohlížet s odstupem i zblízka na šedé stěně v přijemném prostředí s kavárnou, […]

Donedávna jste mohli zhlédnout výstavu fotografií Miloně Novotného s názvem Londýn 60. let v pražské Leica Gallery. Připomeňme si jedinečný soubor dokumentárních snímků v černobílém analogovém provedení.

Leica Gallery Prague je jedinečná hlavně svými prostory vhodnými pro výstavy fotografií, které si lze prohlížet s odstupem i zblízka na šedé stěně v přijemném prostředí s kavárnou, ze které se line vůně kávy do všech částí členitých prostor galerie. Sympatické je i její umístění ve Školské ulici. Pro příznivce analogové fotografie je však největším lákadlem repertoár výstav. Prezentace snímků autorů významných jmen, kteří fotografují na fotoaparáty Leica, představují zejména dokumentární soubory podtrhnuté černobílým analogovým provedením.

MN1

Londýn 60. let Miloně Novotného byl odrazem čistého dokumentárního stylu. Autor byl typickým hledačem okamžiků, které budou působit výtvarně, dramaticky či humorně. Každý, kdo výstavu viděl, odcházel jistě s dobrým pocitem. Byla to jedna z těch expozic, u které máte pocit, že na vás dýchne silným vánkem inspirace.

MN2

Miloň Novotný byl průkopníkem a hlavním představitelem české humanistické fotografie 20. století. Pro jeho tvorbu bylo značně důležité, že patřil ke generaci ovlivněné legendární výstavou E. Steichena The Family of Man. Je autorem mnoha důležitých dokumentací pocházejících z tehdejšího Československa (například pohřeb Jana Palacha). Do dějin fotografie se Miloň Novotný zapsal knihou Londýn, která vyšla v období Pražského jara. Fotografoval zásadně černobíle a vždy na Leicu.

MN3

Autor fotografií: Miloň Novotný