
Od vyhlášení kampaně na Kickstarter.com a oznámení nového čtvercového loma jsme se na něj fest těšili. S přihlédnutím k tomu, že se jeho výroba zaplatila během tří dnů, nebyli jsme rozhodně sami. Jak se blížil termín uvedení na trh, těšili jsme se ještě více, také díky tomu, že jsme měli z první ruky tajné informace o novém instantu. A tak není divu, že nám nebylo těžko zajet se podívat do Vídně na tradiční řízek, šálek melánže a samozřejmě na lomo novinku, kterou nám půjčili v centrále Lomography!
Připomeňme si, že Lomo’Instant Square je nejnovější přírůstek do velké rodiny Lomo’Instant. První byl klasický Lomo’Instant Mini, který si řada lidí oblíbila a pro celou řadu se stalo jeho ovládání otázkou. Odpověď na ni dal Lomo’Instant Automat, který je vybavený plně automatickou programovou expozicí. Trojici uzavírá Lomo’Instant Wide, který používá větší snímky. Také nový Square sází na osvědčený a dostupný materiál od Fujifilmu. Stal se tak prvním skutečně analogovým fotoaparátem s formátem Instax Square. V konstrukčním týmu se poučili z výroby prvních tří Lomo’Instantů a ze zkušeností fotografů ze všech kontinentů a Square je fakt vychytaný. Kromě kvalitního zpracování nabízí také tradiční porci kreativity.
Na slíbené představení ve vídeňském hlavním stanu Lomography jsme s nadšením kývnuli. Jako ambasáda lomografie máme na rozdíl od internetových předprodejců vždy dveře otevřené. Pozdravili jsme se se starými přáteli, poznali nové, prošli si konstrukční oddělení a konečně jsme měli Lomo’Instant v ruce. Oproti fotkám je menší a kompaktnější, což je fajn. Působí sice o něco plastověji, ale nikdo netvrdil, že se jedná o výrobek z plné oceli. Světácky jsme se těšili, jak si v praxi ověříme chyby, na které poukazovali youtubeři, ale to se nestalo. Stále mi není jasné, jak se Marcovi z Analog Things podařilo ztratit dálkové ovládání a mačkat omylem spoušť. Možná ale měl na svůj kus smůlu, v našem bylo oboje v pořádku, dálkové ovládání drželo a spoušť vyžadovala adekvátní tlak. Jen se maličko hůř mačkala, když se fotoaparát držel v jedné ruce při selfíčku. 🙂 Také díky o něco delšímu objektivu (95mm/45mm ekvivalent) je možná lepší Square někam položit a odpálit na dálku ovladačem.
Premiéra nového Lomo’Instantu Square padla na leden a ve Vídni nebylo zrovna fotopočasí, ale vzali jsme to jako výzvu a vyrazili ven. Budova, kde sídlí Lomography, je mimochodem jen kousek od známé vídeňské mekky fotografů – Westbahnstrasse. Díky skládacímu designu se Square vejde do kapsy u bundy bez nejmenšího problému a ve vteřině je rozložený a připravený fotit. Srovnání s SX-70 se nabízí, ale více mi připomíná klasické přístroje z dob dávno minulých. Každopádně mám dojem, že tahle koncepce se sice zprvu zdá nepraktická, ale po vyzkoušení je téměř návyková. Veškeré ovládání se nachází na zadní straně fotoaparátu, pokud pomineme zónové ostření, které se nastavuje páčkou vedle objektivu. Tlačítek je jen pár a umožňují vypnutí blesku, nastavení multiexpozičního režimu MX, korekce expozice +/- 1EV, změnu automatického režimu na režim Bulb a zapnutí selftimeru.
Plastové zpracování plastového fotoaparátu mi osobně nevadí, ale kdybych mohl, přimluvil bych se za větší hledáček. Uvnitř něj se nachází rámeček vymezující zorné pole při zaostření na nejmenší vzdálenost 0,8m. Co je ovšem super, že lze dokoupit filtry pro objektiv, tahle možnost u ostatních Lomo’Instantů nebyla. Gelové filtry pro blesk jsou fajn, ale ve denním světle jsou k ničemu. Sadu barevných filtrů jde používat právě ve světle, jednoduše se našroubují do závitu v objektivu. Kromě barevných filtrů je k dispozici i přechodový ND filtr a hvězdičkový efektní filtr, ty jsme ale nezkoušeli díky chybějícímu světlu. Barevné filtry fungují fajn, pokud ale není super slunečné počasí, je lepší nastavit expozici o jeden krok do mínusu.
Čtvercový formát je menší než u klasického Polarodiu, ale je sympatický a ikdyž je vlastně jen o kousek širší než Instax Mini, tak působí mnohem větším dojmem. Square je určitě dobrou volbou pro ty, kterým přijde fotka z Instaxu Mini malá a foťáky pro formát Wide příliš velké. Lomo’Instant Square nabízí ideální kompromis a díky sklopnému objektivu je jen o kousek větší než verze Mini. Filmy Polaroid Originals jsou sice větší a určitě mají více retro vzhled, ale stojí také více než dvakrát tolik. Už se těšíme, až budeme mít příležitost vyzkoušet novinku v lepších světelných podmínkách. Kvalita materiálu i skleněného objektivu si o to přímo říká.
Focení s Lomo’Instant Square nám rychle uteklo, stihli jsme i tradiční vídeňský řízek, společné foto s kamarády z Lomography a rozhodli se, že po návratu do Prahy si Square pořídíme. Je jednoznačně ze všech Lomo’Instantů nejlepší. Naštěstí ho teď nabízíme exkluzivně v našem obchůdku v centru Prahy a na eshopu. 🙂
A shrnutí prvních dojmů?
Klady: kompaktní design, čtvercový formát, expoziční automatika, příslušenství a filtry
Zápory: malý hledáček, plastové provedení