Lomography Tipster: Alternativní způsob zachycení bouřky
Mezi Lomography tipstery jsme objevili jeden, s kterým vás možná potěšíme. Tedy pokud se také snažíte zachytit na filmové pole blesky a rozbouřené nebe v celé své kráse. Jen čtěte dál. Je to totiž jednoduší, než si myslíte. Autor tipsteru je shoujoai. Ten se dva roky snažil zachytit každou bouřku, která mu zkřížila cestu, ale […]

Mezi Lomography tipstery jsme objevili jeden, s kterým vás možná potěšíme. Tedy pokud se také snažíte zachytit na filmové pole blesky a rozbouřené nebe v celé své kráse. Jen čtěte dál. Je to totiž jednoduší, než si myslíte.
Autor tipsteru je shoujoai. Ten se dva roky snažil zachytit každou bouřku, která mu zkřížila cestu, ale nikdy mu to nevyšlo. Díky svým chybám však přišel na to, jak má s analogovým fotoaparátem pracovat tak, aby se mu už vždycky zadařilo.
1. Všechny ve svém okolí je třeba obéznámit s vaší vášní. První vydařené snímky totiž udělal tehdy, když ho vzbudila jeho neteř se slovy, že nad mořem je velká bouřka. Vyskočil z postele, popadl Lubitel a utíkal s ním do nedalekého baru na pláži.
2. Doba exponování musí být dostatečně dlouhá, aby se vám podařilo blesk zachytit. Shoujoai nechává závěrku otevřenou 10 až 15 minut. Pokud je v době bouřky nebe jasné, je třeba pamatovat, že čas exponování musí být kratší, aby nedošlo k přeexponování snímku. Proto doporučuje vyfotografovat více obrázků, u kterých je dobré experimentovat s odlišnými časy. Budete tedy potřebovat fotoaparát, který má funkci B (bulb) – libovolně dlouhá expozice.
3. Používejte velmi malou clonu. A stativ.
4. Dobré je tedy fotografovat za oknem, kde nefouká vítr, který může způsobit chvění stativu a fotoaparátu.
A nezapomeňte – nejlépe uděláte, když budete předem sledovat počasí. Nikdy také nenechávejte stativ a drátovou spoušť doma. Můžou se náhodou hodit. Když budete připravení, stačí už jen stisknout spoušt.
Autor tipsteru a fotografií: shoujoai