Lomografické desatero

Je ve vašem okolí někdo, kdo si klepe na čelo, když vás vidí radovat se z vlastních analogových fotek, které vás těší právě svou nedokonalostí? Dnešní populace prahne po super ostrých fotografiích, které budou v ohledu na barevnost absolutně věrné. Náročná honba za dokonalostí… Fotografie by ale měla být dokument a především zábava. Proto je […]

Je ve vašem okolí někdo, kdo si klepe na čelo, když vás vidí radovat se z vlastních analogových fotek, které vás těší právě svou nedokonalostí? Dnešní populace prahne po super ostrých fotografiích, které budou v ohledu na barevnost absolutně věrné. Náročná honba za dokonalostí… Fotografie by ale měla být dokument a především zábava. Proto je analog tak in!

Digitální zrcadlovky jsou bezpochyby super – pokud máte talent a umíte s náročnější technikou pracovat. Spousta amatérů fotografů se nad těmito fotoaparáty opravdu zapotí, což je škoda. Zapomínáme, jakým oborem vlastně fotografie je. Jde především o zachycení života kolem nás a je třeba si tuto disciplínu užívat.

Máte-li potřebu do svých snímků vložit svůj talent, rukopis a případně aplikovat osvědčená výtvarná pravidla, dělejte to s láskou. Právě proto analogová fotografie zažívá fenomenální návrat. Postupně si přicházíme na to, že nemusíme vlastnit nejdražší fotoaparát ze všech, že nemusí mít co nejvíc megapixelů, a že rozhodně nemusíme být zdatnými fotografy. Pomalu, ale zato pečlivě objevujeme kouzlo filmových pásků a volnosti. Kouzlo okamžiku, snové výtvarno a nečekaný vklad techniky.

Analogové plasťáky se v posledních letech staly takovým hitem, že by se daly považovat jako součást módy, životního stylu. Kolem specifického oboru lomografie roste po celém světě komunita nadšenců, která jakoby považovala filmovou fotografii za své vyznání. Vše rozhýbala firma Lomography, která před 22 lety obnovila výrobu některých špionážních foťáčků a začala vyrábět řadu dalších, nových. S rostoucí nabídkou příslušenství se také otevřely dveře kreativitě dnešního fotografa.

V uspěchané době přichází analogová fotografie jako lék. Uvolňující a nenáročná “umělecká” činnost. Právě taková by pro nás fotografie měla být, volný čas a zábava. Radost! Ostatně o tom hovoří také známé desatero, které poskládala lomografická komunita.

1. Bez loma ani  na krok.

2. Používej lomo dnem i nocí.

3. Lomografie není zásah do života, ale jehou součást.

4. Cvakej od boku, bez použití hledáčku.

5. Dostaň se co nejblíže k vytouženému objektu lomografie.

6. Nepřemýšlej.

7. Buď rychlý a vždy připravený.

8. Nemusíš vědět předem, co si zachytil na film.

9. Nemusíš to vědět ani potom.

10. Zapomeň na pravidla.

IMG_0665
Digitální fotografie.
28060004
Analogová fotografie.

Analogue ve spolupráci s firmou Lomography sdružuje české analogové fotografy. Pořádají se workshopy a výstavy. Sledujte nás také na našem facebookovém profilu, kde vám rozhodně nic neunikne.