LOMO LC-A oslavilo 30. narozeniny!

Fotoaparát LOMO LC-A oslavil své 30. narozeniny. Jaký je vlastně jeho příběh a příběh lomografie? Jak souvisí s Prahou? Jak vzniklo slovo lomografie? Proč je LC-A tolik výjimečné? Původní LOMO LCA, vlastně ЛОМО ЛК-А, vyráběla společnost Ленинградское оптико-механическое объединение (Leningradské opticko-mechanické sdružení). Legenda říká, že mělo sloužit pro špionážní účely a později se dostalo do […]

Fotoaparát LOMO LC-A oslavil své 30. narozeniny. Jaký je vlastně jeho příběh a příběh lomografie? Jak souvisí s Prahou? Jak vzniklo slovo lomografie? Proč je LC-A tolik výjimečné?

Původní LOMO LCA, vlastně ЛОМО ЛК-А, vyráběla společnost Ленинградское оптико-механическое объединение (Leningradské opticko-mechanické sdružení). Legenda říká, že mělo sloužit pro špionážní účely a později se dostalo do rukou běžným uživatelům. Ve skutečnosti se jednalo o kopii japonského automatického kompaktu a výrobce si od něj sliboval oslovení širokých sovětských mas. Malý a na obsluhu jednoduchý foťáček se opravdu těšil velké oblibě. Jeho výroba byla po několika letech ukončena a kouzelný fotoaparát by možná upadl v zapomnění. Naštěstí se tak ale nestalo a dostalo se mu zasloužené slávy. Ve výrobě nakonec zůstal až do dnešních dnů.

V květnu 1991 se do Prahy vydala skupina vídeňských studentů. Ti v malém obchůdku s fotografickými potřebami na Staroměstském náměstí objevili maličký fotoaparát, který jim učaroval. Bylo to právě LC-A! Po návratu do Rakouska a vyvolání prvního filmu zůstali nevěřícně koukat na zvláštní fotky plné divných barev a černých rohů. Ihned jim bylo jasné, že to není jen nějaká fotografie, ale lomo-grafie. Lomíčko si získalo přízeň také jejich přátel a díky tomu se objevil nápad a s nápadem přišel velký sen. Poté, co se vídenští studenti vydali do Ruska uzavřít kontrakt s výše zmíněným výrobcem, rozjeli vlastní výrobu lomografických fotoaparátů. Dnes je Lomographic Society International se svou značkou Lomography synonymem analogové fotografie a jejího zachování v digitálních časech.

LCA lca4

Nové LOMO LC-A+ od Lomography je pro lomografii klíčové a jde rozhodně o kultovní fotoaparát, který by neměl ve vaší sbírce chybět. Nový model má totiž “aktualizované” nastavení ISO a nově také funkci multiexpozice! Zachovaná je specifická kresba a vinětace, které má na svědomí objektiv Minitar 32/2.8. Ve stylové dřevěné krabičce naleznete také knihu s fotkami nebo dálkovou spoušť. K novému lomu lze dokoupit širokou škálu příslušenství, třeba podvodní pouzdro nebo instantní modul, využívající filmy pro Instax Mini. Lomo LC-A+ je teď za speciální narozeninovou cenu.

LC3 LCA2

lc-6 lc-a5

lc-a7