Kniha: Irina Shepel – Lomographer
Irina Shepel je běloruská ilustrátorka. Studentka, která v rámci svých školních prací vytvořila několik výtvarných projektů představující lomografii. Její práce stojí za pořádné prozkoumání! Irina Shepel (ishepel) o sobě tvrdí, že není digitální grafickou designérkou. Přiklání se k tomu, že jelikož je její tvorba převážně analogová, abychom jí nazývali ilustrátorkou a písmomalířkou. Ještě studuje, ale […]

Irina Shepel je běloruská ilustrátorka. Studentka, která v rámci svých školních prací vytvořila několik výtvarných projektů představující lomografii. Její práce stojí za pořádné prozkoumání! Irina Shepel (ishepel) o sobě tvrdí, že není digitální grafickou designérkou. Přiklání se k tomu, že jelikož je její tvorba převážně analogová, abychom jí nazývali ilustrátorkou a písmomalířkou. Ještě studuje, ale na svém kontě má už dva velké zajímavé projekty. Týkají se právě lomografie. Jak se k takovému nápadu vlastně dostala?
Její prvním fotoaparátem na film se stal v roce 2010 Zenit-E. V té době ještě neměla ponětí o nějakém lomohnutí. Jednou jí o Lomography údajně něco málo pověděl její kamarád, k opravdovému seznámení s lomografií došlo až na podzim 2011, kdy navštívila Berlín. Tehdy se úplnou náhodou dostala do ulice, ve které sídlí Lomography Store. Nemohla jen projít kolem… Vešla dovnitř a nechala se očarovat smrští výrazných barev a designů krásných foťáčků. Přesně v tomto okamžiku si již byla jistá, že toto musí být inspirace pro její ročníkový projekt. Tak se dostáváme k jejímu prvnímu velkému dílu – lomografickým plakátům. Cítila, že se skrývá mnoho společného mezi jejím stylem navrhování a lomo fotografií. Odtud se dostala k pořádnému experimentu. Neměla zkušenost s ručním kreslením, ale i přesto si dala za úkol nakreslit jeden foťáček denně. Když byla hotová, vybarvila je a sestavila plakáty, které prezentovaly filmy, fotoaparáty a 10 zlatých pravidel.
Projekt se dočkal velkého ohlasu mezi lomografickou komunitou, profesoři Iriny záměr už tolik nepochopili. To ale dalo vzniknout druhému velkému projektu – knize Lomographer. Ta slaví ohromný úspěch. Zatím je k vidění pouze v on-line verzi na Issuu. Za zhlédnutí ale stojí! Knihu Irina vytvářela od roku 2012 a původně ji plánovala použít jako svou diplomovou práci, dnes ji lze vidět mezi jejím portfoliem na serveru Behance. Při tvorbě požádala lomografisty z celého světa o jejich lomoautoportréty, které tvoří jednu z hlavních rubrik knihy.
Zdroj informací: Lomography.sk