Jednou a dost! – Fotoaparáty na jedno použití

Samozřejmě, že nejlepší je být vybaven fotoaparáty všech možných druhů, nějakým tím příslušenstvím a pestrou škálou materiálů. Ale co si budeme povídat. Taková výbava vyžaduje investici klidně až astronomických částek. Takže vám zřejmě postačí pár foťáčků na film, na které zaznamenáte všechny narozeninové oslavy a rodinné dovolené . Věřte, že jsou ale lidé, pro které […]

Samozřejmě, že nejlepší je být vybaven fotoaparáty všech možných druhů, nějakým tím příslušenstvím a pestrou škálou materiálů. Ale co si budeme povídat. Taková výbava vyžaduje investici klidně až astronomických částek. Takže vám zřejmě postačí pár foťáčků na film, na které zaznamenáte všechny narozeninové oslavy a rodinné dovolené . Věřte, že jsou ale lidé, pro které je opravdu vhodný fotoaparát na jedno použití!

“Jednorázové foťáky” mě před nedávnem začaly opravdu zajímat. Vždycky mi leželo v hlavě, jaký má smysl je v dnešní době vyrábět a kdo je vlastně kupuje. Pokud se ale začnete více zajímat, přijdete jim na kloub. Například pokud jdete s dobou, fotografujete pouze na digitální techniku, ale možná se vám začal líbit analog, akorát o něm mnoho nevíte. Tak co zkusit nafotit jeden film právě tímto foťáčkem? Člověk pochopí, jak tento princip funguje, zjistí si, zda mu vyhovují analogové snímky, které se neobejdou alespoň bez toho nejjemnějšího zrna…

Dále ho můžete pořídit za účelem obdarování vaší babičky, která by si výjimečně potřebovala zdokumentovat svou úrodu pelargonií (letos je její sbírka jedinečně pestrobarevná a tak trochu enormní). Nebo možná ho koupíte tehdy, kdy je vám fotografování úplně putna, ale zrovna jedete k moři a vlastně byste rádi někdy zavzpomínali nad obrázky.

Myslela jsem si, že zde výčet případů, kdy si někdo koupí foťák na jedno použití rozhodně končí. Každopádně jsem stále nedokázala pochopit, proč ještě něco takového ve 21.století existuje! Ale to asi až do chvíle, kdy mě nedávno v centru Prahy zastavil pár turistů. Oba měli na krku analogové foťáky (Starší výroba, sběratelské kousky, prostě radost na to pohledět, natož to vlastnit!), v ruce digitální zrcadlovku, která taky zrovna nepatřila mezi ty levnější. Už podle jejich vzhledu mi bylo jasné, že to nebudou jen nějací amatéři. Nadání z nich přímo vonělo. No, tak přesně tihle dva mě zastavili a zeptali se mě, kde by mohli koupit fotoaparát na jedno použití, že ho intenzivně shánějí.

Dva dny mi trvalo, než jsem si sedla k počítači a začala slídit na internetu. Vrtalo mi to hlavou, zajímalo mě, proč ho ti dva vlastně chtěli. Škoda, že mě tím jejich dotazem tak zaskočili! Byla bych se zeptala hned. Ale vás asi zajímá, co jsem zjistila! Nic, jsem nezjistila. Jenom jsem si pročetla pár diskuzí, do kterých přispívali především experimentální fotografové, kteří rádi vyzkouší vše, co se jen na trhu objeví. Někteří píší, že ty fotky náhodou stojí za to. Jiní zas, že to je úplně k ničemu.

Tak udělejte si názor sami! Našla jsem vám pár obrázků na ukázku a podle mě to rozhodně stojí za vyzkoušení. Jejich design většinou připomíná nehezké foťáky z 90.let, ale o to tu nejde. Začínám mít dojem, že to má svoje kouzlo. Jeden film, jeden fotoaparát… Už nikdy víc. Podle mě by neměly být směřovány pouze turistům, který si zapomněli sbalit cokoliv, čím by zachytily momenty své dovolené.

QS1

QS3

QS2

Jak to bylo s tím párem, který mě žádal o radu? To se nikdy nedozvím. Možná, že jim chvíli před naším setkáním spadly všechny fotoaparáty na zem a u všech se vysklil objektiv a oni už neměli na co fotit… Tak nějak to být mohlo, ale já věřím tomu, že u foťáků na jedno použití už objevili ono kouzlo, kterému já zrovna přicházím na chuť.

Co si o tom myslíte vy? Stojí za to, si ho při výjimečných situacích pořídit a zpestřit tak svou tvorbu a foto vzpomínky, nemáme-li k dispozici žádný fotoaparát takového typu? Má vůbec smysl je ještě vyrábět? Napište nám.

Zdroj fotografií: Lomography.sk