Instax nebo Polaroid?

Instantní focení je na vzestupu, o tom není sporu! I přes nedávno avizované ukončení výroby kultovního filmu FP-100 je nabídka stále širší a nejen z dotazů zákazníků v našem obchůdku víme, že není snadné se v ní orientovat. V tomto článku najdete shrnutí všech instantních fotoaparátů. Polaroid Začneme u služebně nejstaršího, klasické instantní přístroje značky […]

Polaroid 1000

Instantní focení je na vzestupu, o tom není sporu! I přes nedávno avizované ukončení výroby kultovního filmu FP-100 je nabídka stále širší a nejen z dotazů zákazníků v našem obchůdku víme, že není snadné se v ní orientovat. V tomto článku najdete shrnutí všech instantních fotoaparátů.

Polaroid

Začneme u služebně nejstaršího, klasické instantní přístroje značky Polaroid se nevyrábí už od roku 2008, naštěstí je však stále dostatek fotoaparátů z druhé ruky. Je možné je zakoupit třeba na blešáku, od soukromých majitelů nebo v některých obchodech. V Analogue nabízíme na tyto přístroje prodlouženou záruku a můžeme proto z vlastní zkušenosti při nákupu doporučit upřednostnění klasického kamenného obchodu. Obligátní věta “s filmem netestováno, nevím jestli funguje” známá z aukčních serverů by měla odradit každého zájemce podobně jako nabídky různých eshopů.

U Polaroidů nezakoupených u nás nabízíme zdarma otestování.

Klasické Polaroidy se těší stále větší oblibě díky originálnímu retro vzhledu fotek, které se od ostatních odlišují na první pohled. Nevýhodou je vyšší cena náplní, které vyrábí Impossible Project. Také vlastnosti filmu jsou horší než dříve díky tomu, že nový výrobce nepřevzal od Polaroidu všechny patenty. Kdo se přes tyto nedostatky přenese, získá odměnou opravdu stylové fotky. Kromě barevného filmu je k dispozici i černobílý a také celá řada barevných rámečků a speciálních edic. Obsluha většiny fotoaparátů Polaroid je snadná a zvládne ji i úplný začátečník, jedná se o přístroje s plně automatickou expozicí a minimem nastavení.

Výhody:

retro vzhled fotek
možnost fotit černobíle

Nevýhody:

cena filmu
čas vyvolání barevného filmu (měl by se zlepšit s novou verzí film zhruba v květnu 2016)

Nejprodávanější instantní fotoaparáty Polaroid

Zrcadlovka Polaroid SX-70 si díky svému designu vybudovala až kultovní status. Je možné ji sklopit do velice kompaktních rozměrů, po rozložení nabízí manuální kontrolu ostření, některé verze dokonce i sonarový autofokus. Jedná se o skutečnou zrcadlovku a proto láká všechny zájemce o “seriózní” práci s instantem.

Polaroid SX-70 Land Camera Alpha 1
Polaroid SX-70 Land Camera Alpha 1

Polaroid 1000 Land Camera je i po několika desítkách let jedním z nejprodávanějších foťáků této značky, může za to beze sporu design, který je ikonický doslova a dopísmene. Tisícovka je jednoduchý automat, který není podobně jako zrcadlovka SX-70 vybaven bleskem a tak je třeba počítat s tímto omezením při focení za zhoršených světelných podmínek.

Polaroid 1000
Polaroid 1000

Polaroid 635 CL je klasickým zástupce řady 600, až na několik výjimek jsou všechny šestistovky vybaveny vestavěným bleskem a je proto možné s nimi fotit ve dne i v noci. Také film řady 600 má vyšší citlivost. Řada 600 je nejrozšířenějším typem Polaroidů, které se vyráběly od osmdesátých let minulého století až do konce výroby v roce 2008.

Polaroid 635CL
Polaroid 635CL

Instax

Fujifilm Instax si získává stále více fanoušků po celé planetě a bez přehánění jde o produkt, který způsobil instantní revoluci. Fujifilm produkuje dvě řady, mini a wide. První nabízí fotky velikosti vizitky, snímky typu wide jsou dvojnásobné. Kromě celé řady fotoaparátů je v nabídce Fujifilmu i tiskárna Instax Share, která umožňuje tisk fotek z mobilních zařízení.

Základním fotoaparátem je jednoduchý Instax 8, nenabízí mnoho funkcí, díky automatickému nastavení však fotky vždy vyjdou a díky vestavěnému blesku je možné fotit za všech světelných podmínek. Ovládání zvládne každý, stačí Instax zapnout a nastavit režim expozice na stupnici domeček – sluníčko – mráček. Uspokojí hlavně nenáročné uživatele, kteří mu odpustí, že vypadá spíše jako chůvička než klasický fotoaparát. Instax 8 se vyrábí v sedmi barevných variantách.

IMG_8531

Výrazně sofistikovanějším přístrojem je Instax 90 v klasickém designu, který získal řadu ocenění. Tenhle nabušený Instax na první pohled ukazuje, že není žádné ořezávátko, nabíjecí článek, scénické režimy a řada funkcí včetně časované spoušti, vícenásobných expozic a režimu makro. Vybírat je možné z černé a hnědé varianty.

Instax 90
Instax 90

Nejnovější Instax 70 nabízí ještě kompaktnější rozměry a přepracované vyvážení jasu, díky kterému budou i fotky v šeru dostatečně světlé. Nechybí selfie mód a praktické zrcátko, časová spoušť a další programované režimy. Více informací najdete zde.

instax_mini_70_yellow

Fujifilm Instax Wide

Komu je kartička velikosti vizitky malá, pro toho Fujifilm připravil přístroje z řady Wide, konkrétně Instaxy 210 a 300. Starší dvěstědesítka nabízí obdobné funkce jako třístovka, avšak ergonomie fotoaparátu je poplatná době vzniku.

instax300

Výhody:

příznivá cena
rychlé vyvolání
snadné ovládání

Nevýhody:

pouze automatický režim
fotky jsou někdy příliš “kvalitní”

Lomography

Do instantní soutěže vstoupil i vídeňský výrobce kreativních fotoaparátů Lomography. Nejprve instantními adaptéry pro kultovní kompakty Lomo LC-A+ a plastovou Dianu F+, které lze zakoupit i v sadě za výhodnou cenu. V obou přístrojích je možné používat klasický nebo instantní film. Využívají instantní filmy Fujifilm Instax podobně jako další instantní foťáky od Lomography. Existují ale i nově vyvinuté instatní fotoaparáty Lomo’Instant.

Lomo’Instant

Lomo’Instant od Lomography nabízí přesně to, co chybí standarním Instaxům, tedy více manuálního ovládání a větší kretivní vyžití. Používá dostupný a oblíbený film Fujifilm Instax Mini. V nabídce najdete řadu designových edic, přídavné objektivy (portrétní, rybí oko a makro) a vychytanou pomůcku Splitzer pro rozdělení objektivu a tvorbu koláží. Ovládání není těžké, ale je třeba respektovat vlastnosti fotoaparátu. Lze fotit s bleskem i bez, do blesku je možné zasunout barevné filtry, expozici je možné ovlivnit korekcí v pěti krocích, k dispozici je i režim B pro neomezeně dlouhé čas a multiexpozice.

Lomoinstant Marrakesh

Lomo’Instant Wide

Poslední instantní novinka od Lomography Lomo’Instant Wide využívá větší filmy Fujifilm Instax Wide a nabízí ještě více funkcí než malý Lomo’Instant (mrkněte do samostatného článku). Kromě klasického automatické režimu je možné použít pevný čas 1/30 nebo neomezeně dlouhé expozice v režimu B. Zónové zaostření nám pomůže s hloubkou ostrosti, samozřejmostí jsou vícenásobné expozice, je možní vypnout blesk nebo připojit externí a vychytávkou je dálkové ovládání v krytce objektivu.

Fotky z přístrojů Lomo’Instant přináší do instaxového formátu lomo poetiku, známé černé rohy (vinětaci), možnost pohrát si s vícenásobnými expozicemi a dalšími kreativními postupy. Uvítají je ti, kteří o focení více přemýšlejí a chtějí mít proces více pod kontrolou.

Lomo'Instant Wide Central Park
Lomo’Instant Wide Central Park

Výhody:

kretivní možnosti
výměnné objektivy

Nevýhody:

občas horší výsledky v automatickém režimu než u klasického Instaxu
vyšší cena u Instaxu Wide (nabízí ale výrazně více funkcí)

InstantFlex

Na závěr jsme si nechali tohoto mazlíka, který nikdy nebude výhercem kategorie poměr cena/výkon. Je to ale jediná existující instantní dvouoká zrcadlovka a faktor zábavnosti je obrovský. Kdo mu odpustí vyšší cenu, získá originálního křížence Flexarety a Polaroidu. InstantFlex TL 70 také používá filmy Fujifilm Instax Mini, nabízí manuální ostření, volby clony a několik dalších vychytávek, které najdete v samostatném článku.

InstantFlex

Výhody:

jediná existující instantní dvouoká zrcadlovka

Nevýhody:

vyšší cena

Instax nebo Polaroid? Nebo Lomo’Instant?

Zjednodušeně řečeno je Polaroid ideální pro ty, kteří mají rádi retro, Instax je ideální jako automatický foťák pro každou příležitost  a Lomo’Instant jako kreativní nástroj. 🙂 Všechny instantní fotoaparáty a fimy najdete v našem eshopu a kamenném obchodě v centru Prahy, kde je možné si je prohlédnout, osahat a vyzkoušet. Instantní fotoaparáty je možné si i zapůjčit.