Improvizovaný domácí ateliér

Jeden z našich článků analogového seriálu pro Protišedi.cz pojednával o jednoduchosti domácího ateliéru, který si lze vytvořit doma. Vhodný je především pro fotografování zátiší. O tom si budeme povídat tentokrát. Když začínali první fotografové pracovat s analogovou fotografií, věnovali se především studiové tvorbě. Jejich ateliéry byly jednoduše zařízené, přesto jsou jejich snímky působivé. Takové můžete […]

Jeden z našich článků analogového seriálu pro Protišedi.cz pojednával o jednoduchosti domácího ateliéru, který si lze vytvořit doma. Vhodný je především pro fotografování zátiší. O tom si budeme povídat tentokrát.

Když začínali první fotografové pracovat s analogovou fotografií, věnovali se především studiové tvorbě. Jejich ateliéry byly jednoduše zařízené, přesto jsou jejich snímky působivé. Takové můžete snadno a hravě tvořit i vy.

L._J._M._Daguerre_-_Zátiší_z_ateliéru_kabinetu_kuriozit_(1837)

Co budete potřebovat

Světelným zdrojem vám může být okno, které vrhá na fotografovaný objekt denní měkké světlo. To na fotografiích působí příjemným dojmem. Využít můžete také okna střešního, tedy světla shora. Chcete-li fotografovaný objekt přisvítit domácí lampou, vložte před ní “pauzák”, abyste světlo zjemnili.

Ke kvalitním ostrým snímkům vám pomůže delší čas exponování. Připevněte fotoaparát na stativ nebo jakoukoli podložku, na které může stát nehnutě tak, aby v době exponování nedošlo ke chvění. Každý pohyb fotoaparátu se na snímek zaznamená a způsobuje neostrost.

Citlivost filmu volte podle toho, jakou máte představu o výsledku. Použijete-li stativ, můžete klidně volit filmy s nižší citlivostí (např. ISO 100). Vyžadujete-li ale zrnitost, šáhněte po filmech s vyšší citlivostí ISO.

Druhy zátiší

Zátiší můžeme dělit na klasické a moderní, nebo komponované či nalezené. Vždy jde o dva a více předmětů. V angličtině je nazýváme “still life”.

Klasické zátiší je právě takové, jaké fotografové tvořili v dobách analogových počátků. Ovoce, zelenina, proutěné košíky, reliéfy a drobná sochařská díla, vázy a sklenice na nařasené látce. Autorům šlo především o objekty, které mají výrazné struktury. Taková zátiší si připravovali sami v ateliéru, nebo jej fotografovali nalezené v kuchyních, ateliérech, oknech nebo kdekoliv na ulici.

Moderní zátiší je vždy komponované. Jde o detailnější záběr, kdy autor uvádí diváka do svého vlastního světa. Většinou na první pohled nerozeznáme fotografované objekty. Dohromady ale tvoří při pohledu zblízka svět, který vypadá jako z budoucnosti. Takové fotografie tvořil například František Drtikol.

d2

Osobité podání

Položit na stůl látku, na ní mísu s jablky a udělat snímek dokážeme všichni. Důležitý je ale vklad autora do jeho vlastního díla. Fotografování zátiší je na poli umělecké fotografie oborem značně kreativním, ačkoliv se tomu nemusí na první pohled zdát. Klasické je spíše o technickém provedení, to moderní naopak o výtvarném cítění autora. Vždycky budete ale vy právě tou osobou, která finální obraz vytvoří a je jen na vás, jak bude vypadat.

Užijte si krásu fotografie a práce s ní.