Impossible I-1 analogový polaroid s digitálními funkcemi

Dlouho očekávaný nový “polaroid” od Impossible Project je po několika letech čekání na pultech obchodů. Jaký je Impossible I-1? Vyplatilo se čekat? Co přináší nového? Můžeme brát vážně analogový foťák, k jehož ovládání potřebujeme iPhone? Co se stane, když odtrhneme pásek z krabice? Když v roce 2008 zrušil Polaroid výrobu svých kultovních fotoaparátů a instantních […]

Dlouho očekávaný nový “polaroid” od Impossible Project je po několika letech čekání na pultech obchodů. Jaký je Impossible I-1? Vyplatilo se čekat? Co přináší nového? Můžeme brát vážně analogový foťák, k jehož ovládání potřebujeme iPhone? Co se stane, když odtrhneme pásek z krabice?

I-1 polaroid

Když v roce 2008 zrušil Polaroid výrobu svých kultovních fotoaparátů a instantních filmů, vyvolalo to zděšení u fanoušků analogu. Naštěstí se objevil Impossible Project, který výrobu filmů zachránil převzetím poslední fungující továrny v Enschede. Začátky nebyly jednoduché a kdo vyzkoušel některou z prvních sérií Impossible filmů, ten potvrdí, že vlastnosti nového materiálu nebyly zrovna ideální. Impossible filmy neustále zlepšuje, o čemž svědčí nově uvedená generace filmů, které přišly na trh začátkem května. Stále zde však chybělo  něco zásadního – nový instantní fotoaparát. Zásoby Polaroidů z druhé ruky jsou sice stále poměrně bohaté, avšak každého použité zboží neuspokojí. Impossible se proto rozhodl nekopírovat původní koncept, ale přijít s něčím novým. Vývoj nového fotoaparátu trval téměř dva roky a v květnu 2016 se představil nový Impossible I-1.

Impossible I-1 se představuje

Designéři obalu novinky od Impossible Project odvedli skvělou práci a rozbalení I-1 je zážitek sám o sobě. V balení najdeme fotoaparát, návod, nabíjecí USB kabel, odnímatelný hledáček a poutko na ruku. Elegantní I-1 na první pohled dává najevo, že je s klasickými plastovými Polaroidy jen vzdálený příbuzný, který patří k nové svěží generaci. Zaujme originálním kruhovým bleskem okolo objektivu, jehož 8 diod slouží také k indikaci počtu snímků, klasické počítadlo na I-1 nenajdeme, při zapnutí zabliká příslušný počet ikon. Je to maličko smutná zpráva pro ty, kteří očekávali brzký návrat k 10 snímkům v balení, jak tomu bylo za dob Polaroidu (Díky pozměněné technologii jsou nové snímky silnější a proto jich musí být méně). Na jedné straně najdeme ovladač pro zapnutí blesku, na straně druhé spoušť, která slouží také k ovládání autofokusu. To je maličko nešikovné díky optickému hledáčku, skrze který není ostření vidět. Používání autofokusu tak chce trochu cviku, je třeba nejprve udělat kompozici, nastavit správně středový ostřící bod a poté přidržet spoušť. Prstenec okolo spouště zapíná fotoaparát do klasického režimu nebo režimu bluetooth, o kterém si ještě povíme později. Vedle je ovladač intenzity blesku a tím nastaven končí.

K nabíjení slouží dodávaný USB kabel, který lze použít třeba s nabíječkou pro smartphone, o stavu vestavěné baterie informuje ledka na přední straně fotoaparátu. I-1 používá nové filmy I-Type, které vychází z filmů pro Polaroid 600, avšak neobsahují baterii. Rozměr je stejný a proto je možné používat v I-1 i klasické filmy pro Polaroid 600. Nové filmy bez baterie jsou asi o deset procent levnější. Zdálo by se, že nový instantní foťák mnoho funkcí nenabízí, ale to není pravda, jen se neovládají na těle.

iPolaroid

Všechny pokročilé funkce fotoaparátu I-1 jsou dostupné přes aplikaci pro mobilní telefon iPhone. Uživatelé chytrých telefonů mají tedy smůlu, alespoň prozatím. Aplikace je ke stažení z App Store samozřejmě zdarma, po jejím zapnutí a aktivaci režimu bluetooth na fotoaparátu máte přístup ke všem funkcím včetně manuálního režimu. Pojďme se na ně podívat.

REMOTE TRIGGER

Klasické dálkové ovládání, které se bude určitě hodit. Stativový závit je samozřejmě k dispozici.

I-1 remote trigger

MANUAL MODE

V manuálním režimu máte ovládání celého fotoaparátu I-1 pod palcem, v případě aplikace pro Iphone to platí doslova. Lze nastavit clonu i čas, korekci expozice, intenzitu blesku i zónové ostření. Jen po osmi fotkách někdo musí k I-1 dojít a vyměnit film.

I-1 manual mode

SELF TIMER

Časová spoušť s nastavením na 5, 10 a 20 vteřin.

I-1 self timer

DOUBLE EXPOSURE

Dvojité expozice známé z lomo fotoaparátů.

I-1 multiexposure mode

NOISE TRIGGER

Hlasové ovládání s nastavením intenzity, odpálit spoušť lze třeba tlesknutím nebo … prostě hlasem.

I-1 noise trigger

LIGHT PAINT

Malování světlem už propojuje I-1 a iPhone naplno, s dlouhým expozičním časem totiž využívá zabudované ledky v telefonu.

I-1 light paint

COLOR PAINT

Na displeji vyberete barvu a poté můžete vytvářet kreativní obrazy, vzhledem k ceně filmu to nebude nejpoužívanější část aplikace.

I-1 color paint

SCANNER

Tuto funkci znají již uživatelé aplikace pro Instant Lab od Impossible, hotovou analogovou fotku lze s pomocí této aplikace vyfotit a poté jednoduše srovnat perspektivu. Hodí se pro chlubení s fotkami na sociálních sítích.

I-1 scanner

Polaroid nebo I-1

Nový fotoaparát od Impossible je bezesporu unikátní kus techniky, už jeho obal je lahůdka a pocit prémiového produktu nezmizí ani po jeho otevření, což ostatně naznačuje i cena a nutnost pořídit si telefon jablečného typu. Porovnání s klasickými Polaroidy nemá smysl, jedná se o dva světy, které mají více společného, ale přesto jsou rozdílné. Impossible se jeho představením posunul zase o kus dál a je na každém, jestli využije funkce I-1 nebo zůstane u klasické šestistovky nebo SX-70.

Impossible I-1 najdete v našem obchodě ve Vlašské 10 na Malé Straně nebo na eshopu.