Holga 135 jako pohodlný přítel

Kdo by nemiloval fotoaparáty Holga, že? Většina těchto produktů je však vyráběna pro použití filmu o formátu 120. Ten je známý svým 6×6 čtvercovým vzhledem fotografií. Všichni si ho samozřejmě považujeme! Patříte-li ale mezi úplné začátečníky v analogových vodách, hledáte fotoaparát, který bude mít ono lomografické kouzlo, ale zároveň bude pro vás jeho ovládání co […]

Kdo by nemiloval fotoaparáty Holga, že? Většina těchto produktů je však vyráběna pro použití filmu o formátu 120. Ten je známý svým 6×6 čtvercovým vzhledem fotografií. Všichni si ho samozřejmě považujeme! Patříte-li ale mezi úplné začátečníky v analogových vodách, hledáte fotoaparát, který bude mít ono lomografické kouzlo, ale zároveň bude pro vás jeho ovládání co nejjednodušší, doporučujeme vám Holgu 135. Stejně dokonalou, ale vytvořenou pro použití filmu o formátu 35mm.

holga1

Jaký je vlastně rozdíl mezi filmy 110, 135 a 120, podíváme-li se na jejich cenu a způsob manipulace? Holga, do které se zakládá film 110 je ještě více miniaturní, než je krabička, ve které se film prodává. Celá zář kolem 110 fotografie je dosti výjimečná. Na miniaturní film miniaturním fotoaparátkem lze opravdu vyfotit snímky, které po vyvolání budou použitelné a v dostačující kvalitě, ale to spíše pro osobní užití, pro zábavu. Filozofie 110 fotografie je založená především na fascinaci, jednoduchosti a lehkosti. Lepší kvality dosáhnete díky formátu 135 (obdélníkový) a 120 (čtvercový).

Holga2

Z hlediska cenové dostupnosti bychom měli připomenout, že není pravda, že analogová fotografie svým příznivcům radikálně zasahuje do peněz. Dokonce niance mezi cenami filmů, také s přihlédnutím na formát filmu, je zanedbatelná. Nejlevnějšími filmy jsou ale ty, které jsou 35mm formátu (neboli 135). Dokonce jejich vyvolání a následný scan fotografií vás vyjde nejlevněji. Tento druh fotografie ale není, jak tomu bývá, tolik oslavovaný, protože jej do svého stínu staví báječný čtvercový formát 120 – říká každý druhý analogový fotograf.

holga3

Nenechte se ale odradit názory jiných. Pokud máte zájem o analogovou fotografii, kterou chcete zařadit mezi své aktivity ve volném čase, chcete si především hrát a bavit se, sáhněte po fotoaparátu Holga 135. Právě do něj se zakládá onen nejméně náročný film. Manipulace s ním je ze všech výše zmíněných nejsandnější. Film pouze založíte do fotoaparátu, přetáhnete pásek přes závěrku až po druhý okraj fotoaparátu, založíte jej za cívku. V tuto chvíli už jen zavřete dvířka a posuvným kolečkem se dostáváte ze snímku na snímek a exponujete jednu fotografii za druhou. Snadné že?

Holga 135 je vybavena také o funkce, které vlastní některé z ostatních fotoaparátů této řady. V návaznosti na vzdálenost od objektu můžete ostřit, měnit clonu s přihlédnutím na světelné podmínky, exponovat několik snímků na jedno filmové pole, nebo držet spoušť jak dlouho se vám jen zlíbí a zachytit tak pohyb. U nás najdete ale také Holgu 135BC – označení BC znamená “black corners”, tedy “černé rohy”. Tento fotoaparát je doslova vybaven o vinětaci. Rámeček uvnitř fotoaparátu vám zaručí klasické analogové okraje na každém snímku.

Nemějte však strach, pokud se vydáte na cestu 35mm analogovou fotografií. Od výroby až pro zpracování patří mezi nejlevnější z toho důvodu, že je nejméně při těchto procesech náročná. Rozhodně se ale můžete těšit stejně tak krásným obrázkům, jako za použití jakéhokoliv jiného formátu. Holga 135 je také stejně tak skvělá, jako její 120 sestra!

Fotoaparáty Holga 135 naleznete v našem eshopu.