Fujifilm Instax Share SP-1 do každé rodiny!
Měli jsme jako jedni z prvních možnost vyzkoušet si instantní novinku od Fujifilmu – Instax Share SP-1. Jedná se o instantní tiskárnu pro mobilní telefony, která využívá technologii Fujifilm Instax. A jde o novinku opravdu žhavou, uvedena byla na začátku tohoto roku, v prodeji by měla být od dubna. Byli jsme k novému Instaxu náležitě […]

Měli jsme jako jedni z prvních možnost vyzkoušet si instantní novinku od Fujifilmu – Instax Share SP-1. Jedná se o instantní tiskárnu pro mobilní telefony, která využívá technologii Fujifilm Instax. A jde o novinku opravdu žhavou, uvedena byla na začátku tohoto roku, v prodeji by měla být od dubna. Byli jsme k novému Instaxu náležitě skeptičtí, podobné klony analogu s digitálem přeci každého jenom otravují. Jenže po prvních fotkách byla nedůvěra pryč a Share si získal naši přízeň. Fujifilm Instax Share je prostě zábavná krabička a vůbec nám nevadilo, že není tak docela analog!
Instax Share SP-1 využívá malé filmy o velikosti kreditky, známé z celé řady Fujifilm Instax Mini, jednoduché a elegantní provedení nenarušují žádné zbytečné ovládací prvky, k dispozici je pouze tlačítko pro zapnutí, znovuvytištění snímku a zeleně podsvícené stavové ledky. Kromě externího napájení nabízí Share také provoz na baterie. Výrobce udávaná výdrž je více než dostatečná. K připojení mobilních telefonů překvapivě není použit Bluetooth, ale technologie Wifi, Share po zapnutí vytvoří svoji bezdrátovou síť, ke které se lze připojit s mobilním telefonem. Drobnou nevýhodou tohoto řešení je nutnost odpojit telefon od jiné sítě, třeba té domácí s internetem, pro nás obyvatele hlavního města pokrytého připojením vysokorychlostního typu to však nebude fatální komplikace. Výhodou naopak je, že se k Instaxu může připojit a tisknout více mobilů najednou.
Pro tisk lze bezplatně stáhnout do mobilu či tabletu aplikaci pro operační systém iOs nebo Android. Se stažením, instalací i používáním jsme neměli žádný problém, ačkoliv se ještě nejedná o komerčně nasazenou aplikaci. Kromě samotného tisku umožňuje aplikace i základní editaci fotografií jako je oříznutí či otočení, v nabídce je také několik templatů pro doplnění textů, informací ze sociálních sítí či aktuálních informací o datu a teplotě při pořízení snímku. Tlak ani rosný bod se do obrázku nevešel. V neposlední řadě lze využít některý z filtrů – černobílý a sépiový. Možnosti jsou to relativně omezené, proč ale vytvářet další Instagram. Samotný materiál přidá snímkům instantní esprit a jejich barvy jsou tak i bez dalších úprav báječné, dokonce i v případech, kdy aplikace zobrazovala varování, že kvalita předlohy není dostatečná.
Kouzlu Instaxu Share člověk snadno propadne a náplně s filmy v něm mizí rychlostí tání grónských ledovců, jakkoli s touhle mašinkou na jednu stranu trochu mizí kouzlo jedinečnosti a neopakovatelnosti instantních fotografií, na straně druhé lze vymyslet ihned tisíc a jeden nápad na využití. Načasování uvedení přístroje na trh je také bezvadné, nostalgická retro vlna doprovázená pochopitelnou touhou po reálných fotografích, které člověk může držet v ruce, je na vzestupu. Instax Share je navíc kreativní nástroj, kterému nehrozí známý efekt sendvičovače, kdy po krátké euforii na nevyužívaný přístroj již jen sedá prach. Přejeme tomuto Instaxu úspěch a těšíme se v dubnu na setkání s ním v Analogue. Předpokládaná cena je necelé čtyři tisíce korun.