Ivan Korolov: Stories

Ivan Korolov je mladý talent. Pochází z Kyjeva, ale momentálně žije v Brně. V pražské Galerii Analogue představí cyklus fotografií s názvem Stories, který bude mít vernisáž 24. září od 19:00. Když Korolov před několika lety propadl analogové fotografii, zaměřoval se především na architekturu a přírodu v minimalistickém pojetí. Dnes se této tématice stále věnuje, […]

Ivan Korolov je mladý talent. Pochází z Kyjeva, ale momentálně žije v Brně. V pražské Galerii Analogue představí cyklus fotografií s názvem Stories, který bude mít vernisáž 24. září od 19:00.


Když Korolov před několika lety propadl analogové fotografii, zaměřoval se především na architekturu a přírodu v minimalistickém pojetí. Dnes se této tématice stále věnuje, ale pod vlivem zkušeností a velkých životních změn začal dokumentovat podivné, neobvyklé, nové a krásné – vše, co poutá jeho pozornost.

Autorova tvorba je zajímavá především svými přesahy. Korolov je přesně ten fotograf, který pouze necvaká, ale stisknutí spouště vědomě prožívá. S obrazem pracuje také zpětně. Jeden z jeho nejzajímavějších projektů bylo propojení analogové fotografie a street artu, kdy s dalšími umělci umisťovali v ulicích Kyjeva do veřejného prostoru místo maleb zvětšené analogové fotografie. V Analogue uvede výstavu všedních a nevšedních příběhů. Takových, které nám jsou blízké nebo naopak vzdálené. Právě tato expozice není jen fotografiemi zavěšenými na bílé stěně. Jde o pohled Ivanovým hledáčkem.

Stěžejní myšlenkou cyklu Stories je autorovo přesvědčení, že každá fotografie vypráví příběh. Dokonce ta, která není zrovna povedená. Roli totiž nehraje představa o fotografii před tím, než ji vytvoříme. Důležitý je proces jejího vzniku.

Výstava reflektuje jak snímky vznikly, nikoliv za jakým účelem byly pořízeny. Fotografie vysvětlují, proč zrovna na tomto místě a v tomto čase Korolov stiskl spoušť svého fotoaparátu GA645, proč se rozhodl zachytit další scénu na filmový pásek. Jde spíše o nahlédnutí do jeho pocitů.