Dušan Martinček – Analogový dokument z New Yorku

HOLGA  – NEW  YORK  – tak  se  jmenuje  výstava,  kterou  1.  dubna  uvede galerie Analogue. Sám název napovídá o jaké fotografie se jedná. Mnohem více  důležité  je  pojetí  autora.  Dušan  Martinček  je  vysoce  kvalifikovaný fotograf, který přednedávnem získal cenu Českého lva za nejlepší filmový plakát pro film Hořící keř. Po řadě rozmanitých výstav v galerii […]

HOLGA  – NEW  YORK  – tak  se  jmenuje  výstava,  kterou  1.  dubna  uvede galerie Analogue. Sám název napovídá o jaké fotografie se jedná. Mnohem více  důležité  je  pojetí  autora.  Dušan  Martinček  je  vysoce  kvalifikovaný fotograf, který přednedávnem získal cenu Českého lva za nejlepší filmový plakát pro film Hořící keř.

Po řadě rozmanitých výstav v galerii Analogue nyní bude ke zhlédnutí celistvý dokument  pojednávající o životě v ulicích New Yorku. Dušan Martinček žije a působí  převážně  v  Praze,  jeho  tvorba  je  však  silně  ovlivněna  cestováním  za fotografií po celém světě. Autor se zaměřuje na všechny aspekty charakterizující život  ve  voleném  prostředí.  Obrazovou  výpověd  silně  podtrhuje  použitá technika.

Pro tento projekt si Martinček zvolil fotoaparát Holga. Středoformátové snímky jsou výrazné měkkou kresbou a vinětací. Linie jemnosti není nijak dále ovlivněna vklady techniky. Tím se soubor stává autentický a jedinečný právě proto, že je přesným odrazem autorova rukopisu, jeho výtvarného cítění a přímého pohledu na své okolí.
Dušan Martinček se věnuje profesionální fotografii v oblasti reklamní, portrétní a filmové  tvorby.  Má  nadání  pro  transformaci  myšlenek  do  vizuálně  čistých snímků, čím dociluje přímého stylu fotografie bez přidaných efektů.
Analogová fotografie formátu 6×6 je pro něj únikem od reality digitálního světa. Na jeho fotografiích je znatelná láska pro přemýšlení nad snímky, které vnímá jako zachycení prchavého okamžiku jakým je čas, který utíká kolem nás. Právě proto take využívá uměleckých předností fotoaparátu Holga.
Výstava Holga – New York bude uvedena v galerii Analogue, která sídlí na Malé Straně, formou veřejné vernisáže 1. dubna 2014. Expozici je možné zhlédnout do 14. dubna 2014.