Dům fotografie: Slovenská nová vlna

Výstava, o které vás prostě musíme informovat. Už hlavně proto, že jsme ji také navštívili a jsme přesvědčeni o tom, že vám se bude líbit tolik, jako nám. Slovenská nová vlna je označení pro několik slovenských studentů FAMU z 80. let a jejich tvorbu, především v době studií. Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono […]

Výstava, o které vás prostě musíme informovat. Už hlavně proto, že jsme ji také navštívili a jsme přesvědčeni o tom, že vám se bude líbit tolik, jako nám.

Slovenská nová vlna je označení pro několik slovenských studentů FAMU z 80. let a jejich tvorbu, především v době studií. Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga a Peter Župník – tvořili výjimečně a specificky už také díky tomu, že je výrazně ovlivnil společný život na kolejích. Není pochyb o tom, že nejvíce klíčové jsou pro jejich práce studentské večírky.

443

Ženy, víno, zpěv – tak by se to také dalo říci. Na výstavě totiž uvidíte fotografie právě z večírků na kolejích, akty a portréty přátel a spolužáků, nebo osobitá zpracování školních zadání. Zajímavé je nové pojetí některých témat. Autoři se dostávají za hranice analogové fotografie a experimentují. Například Peter Župník svou tvorbu kombinuje s jemnými akcenty malby.

Dům fotografie, kde se výstava koná až do 19. března, jsou prostory  Galerie Hlavního města Prahy. Slovenská nová vlna je úplně první výstava, která se zde uskutečnila.