Doubles aneb dvojité expozice
Bohužel funkci multiexpozice nemají všechny analogové fotoaparáty. Pokud je ale váš fotoaparát o ni obohacen, měli byste ji hojně využívat. Můžete s ní tvořit nejenom výtvarně zajímavé obrázky, ale také naprosto komická spojení dvou úplně odlišných objektů… No, prostě si s ní můžete dosyta vyhrát. Zda má právě váš fotoaparát funkci multiexpozice zjistíte snadno. Existují […]

Bohužel funkci multiexpozice nemají všechny analogové fotoaparáty. Pokud je ale váš fotoaparát o ni obohacen, měli byste ji hojně využívat. Můžete s ní tvořit nejenom výtvarně zajímavé obrázky, ale také naprosto komická spojení dvou úplně odlišných objektů… No, prostě si s ní můžete dosyta vyhrát.
Zda má právě váš fotoaparát funkci multiexpozice zjistíte snadno. Existují pouze dvě varianty, díky kterým přijdete na to, zda můžete i vy vyfotografovat několik snímků na jedno filmové pole. Buď přímo na fotoaparátu naleznete pojistku, která vám vždy po stlačení umožní stisknout spoušť ještě jednou, a ještě jednou, a ještě jednou, nebo u zkušebního snímku stisknete spoušť dvakrát třikrát za sebou. U výsledné fotografie zjistíte, jestli se zaznamenali dva tři snímky na jedno políčko. Až to zjistíte, máte na možnost dva následující kroky. Buď se rovnou pustíte do dvojitých expozic, protože to by byla škoda, kdyby ne, nebo si pořídíte ještě jeden analogový foťáček, který tuto bezvadnou funkci má. Můžete ji nalézt na většině fotoaparátech značky Lomography (např.: La Sardina, Fisheye 2), nebo na některých fotoaparátech Holga. Pokud ale hodláte žít bez možnosti fotografování doubles, rozhodně nevíte, o co přicházíte!
TIPY A TRIKY
Existuje mnoho způsobů, jak si díky multiexponování vytvořit hravé snímky, které budou zajímavé nejenom vaším nápadem, ale také provedením. Mezi fotografy analogového druhu naleznete mnoho příznivců, které baví kombinovat jednoduché objekty (např.: portrét) s fotografiemi vzorů. Vyfotografovat můžete stejně tak povrch vašeho gauče, jako pohled shora na louku plnou kopretin, a získáte tak skvělý vzor, který dodá buď podklad, nebo pokryje snímek jiný.
Zaměřte se na pohyb. Jednoho tančícího člověka můžete na jedno políčko zachytit hned několikrát. Sledujte ho v hledáčku a vždy ho umístěte do míst obrázku, kam jste ho při předchozím snímání neumístili. Objeví se vám tak tedy nejdříve nalevo, uprostřed a pak napravo. Dohromady vám vyleze jeden snímek, kde budou tři stejné osoby. Tento způsob fotografování je skvělý pro zachycení pohybu, nebo prostě jen objektů, které mění tvar, barvu nebo celkový vzhled.
Propojte krajinu. Vyfotografovat strom, který stojí blízko nám a fotoaparátu, s nenáročným pozadím, je vhodné při této technice propojit s pozadím více dramatickým nebo zajímavým. Můžete tak vyfotografovat ještě ve spodní linii snímku proužek louky a zaměřit se především na mraky posetou oblohu.
Závěrem je důležité podotknout, že kreativitě se meze nekladou, ale je dobré si své scény předem promyslet. Sledujte světlo a barvy. Až praxí se naučíte, jak vlastně funguje prolínaní snímků do sebe. Vždy myslete na to, jak vypadal snímek první. Snímek druhý se prolne do tmavých ploch (ty které, byly světlé část filmu osvítily už natolik, že nelze exponovat vícekrát). Hodně štěstí!
Zdroj obrázků: Lomography.sk