Analogový seriál na Protišedi.cz
Čtete si rádi o analogových tipech, vyhledáváte inspiraci a zajímá vás historie fotografie? Sledujte náš analogový foto seriál na Protišedi.cz. Od podzimu minulého roku pro vás pravidelně každý měsíc přispíváme do magazínu Protišedi.cz. Píšeme pro vás články o vývoji fotografie a důležitých historických událostech, které do dnešní analogové fotografie přináší spoustu zajímavých technik, které je […]

Čtete si rádi o analogových tipech, vyhledáváte inspiraci a zajímá vás historie fotografie? Sledujte náš analogový foto seriál na Protišedi.cz.
Od podzimu minulého roku pro vás pravidelně každý měsíc přispíváme do magazínu Protišedi.cz. Píšeme pro vás články o vývoji fotografie a důležitých historických událostech, které do dnešní analogové fotografie přináší spoustu zajímavých technik, které je škoda si nevyzkoušet. Hledáte-li inspiraci, čtěte naše články!
Zatím jsme pro vás napsali:
Analogová fotografie: Kde se vzala a proč je tak úžasná?
Fotografie byla jedním z nejbáječnějších vynálezů 19.století a není snad osoby, která by si ji v dnešní době stále nepovažovala. Fotografování se dnes věnujeme téměř všichni, ať už jde o pouhé zachycení informací mobilním telefonem. Mnohdy ale toužíme po snímcích, které budou zajímavé svou výjimečnou atmosférou, chceme se oprostit od honby za kvalitou, protože nám jde mnohem více o sdělení, případně o krásno. Proto není divu, že se analogová fotografie opět stává masovým fenoménem pohlcujícím celý svět, ačkoliv jsme ji všichni ještě před několika lety pohřbívali koupí zbrusu nových digitálních fotoaparátů.
Práce s dírkovými komorami v dnešním světě rozhodně nepatří mezi koníčky výhradně profesionálních fotografů. Způsob užití těchto fotoaparátů se dnes snadno a hravě může naučit kdokoliv z nás. Dovolí nám pochopit princip zachycení snímku a vnímat toto médium, jako prostředek komunikace, který lze pojmout výtvarným způsobem. Chcete-li fotografii poznat zblízka, postavte si vlastní foťák! Naučíme vás jak na to.
Než se historicky první fotografové vydali s technikou ven, chvíli to ještě trvalo. Nejprve se soustředili na ateliérovou tvorbu, jako je například zátiší. Většina z nich se věnovala malbě, takže i na těch nejstarších snímcích můžeme zaznamenat pokus o vytvoření výtvarně zajímavé kompozice. Jejich ateliéry byly jednoduše zařízené – bavíme se přeci jen o první polovině 19. století. A právě takové studio si můžete snadno vytvořit doma.
Analogová portrétní fotografie
Již první fotografové zachycovali portéty lidí jak v ateliérech, tak v exteriéru. Experimentovali rovněž na poli aktů či autoportrétů. Dnes, kdy je analogová tvorba opět v módě, se fotografové vrácí nejen k původním technickým provedením, ale také stylizaci potrétů, které na současného diváka působí vlastně novým a neokoukaným dojmem.
„Ars una, species mille – umění je jediné, podob je tisíc. A tak jsem se také já díval na fotografii jako na jeden vyjadřovací způsob uměleckého cítění,“ stojí v zápiscích Františka Drtikola. Jeho fotografie jsou tím nejvzácnějším a nejobsáhlejším zdrojem inspirace na poli aktu v podání analogové fotografie kombinované s malbou.
Jak být dobrý v chytání momentů
Jedním z prvních dokumentaristů na poli fotografie byl Robert Capa, jehož jméno bude mít už navždy dominatní postavení mezi těmi nějšpičkovějšími fotografy napříč celou historií. Těžko říct jestli všechny jeho snímky jsou zcela autentické a neinscenované. Velké spekulace se vedly především kolem jeho fotografie Španělský loajalista. Důležité je ale ve finále hlavně “oko” a provedení.
Výtvarný autoportrét versus selfie
Jak vypadaly autoportréty v dobách, kdy se fotografovalo pouze na film? Kam vlastně naše neustálá potřeba dokumentovat vše kolem sebe, včetně nás samotných, posunula autoportrétní tvorbu? Vraťme se tentokrát v historii tam, kde byl ještě autoportrét výjimečnou a čistě výtvarnou záležitostí.
Léto ve znamení krajinářské fotografie
Jsou to právě krajiny, na které se většinou vrháme jako první, objevujeme-li kouzla fotografování. Vezmeme svůj nový fotoaparát a jdeme si ven „zafotit“. Často necháváme hovořit přírodu samu za sebe. A to je škoda. Nechte se od nás inspirovat a naučte se být více tvořiví.
Sledujte dále Protišedi.cz a naše analogové tipy. Budeme pro vás psát i nadále.