Alfred Eisenstaedt: Ukradený polibek

Formální kapitulací Japonska skončila 15. srpna 1945 nejničivější válka v dějinách lidstva. Do historie fotografie se zapsal snímek, který odráží radost z toužebně očekávaného ohlášení míru. Pořídil ho americký fotograf časopisu LIFE Alfred Eisenstaedt. Má jednoduchý, skromný název: New York, Times Square, 15. 8. 1954. Snímek představující spojení soukromé bujarosti a světových dějin. Mladý muž […]

Formální kapitulací Japonska skončila 15. srpna 1945 nejničivější válka v dějinách lidstva. Do historie fotografie se zapsal snímek, který odráží radost z toužebně očekávaného ohlášení míru. Pořídil ho americký fotograf časopisu LIFE Alfred Eisenstaedt.

Má jednoduchý, skromný název: New York, Times Square, 15. 8. 1954. Snímek představující spojení soukromé bujarosti a světových dějin. Mladý muž líbá mladou ženu, popadl ji vprostřed ulice. Klade mu ona odpor? Lidé v pozadí se usmívají.  To vlastně zbavuje fotografii určité dramatičnosti.

bl_eisenstaedt

Alfred Eisenstaedt se narodil v roce 1898 v Dirschau v západním Prusku. Ve 14 letech dostal svůj první fotoaparát. V 18 letech se přestěhoval s rodiči do Berlína, kde dokončil vyšší školu. Později byl aktivním členem vojenské služby a hned poté se živil jako obchodník s galanterií. V roce 1925 ho zasáhla smrt jeho otce a inflace, která měla vliv na jeho činnost. Vrátil se tedy k fotožurnalistice a první snímek publikoval v roce 1927 v Der Weltspiegel. Nejprve pracoval na volné noze pro Associated Press. Fotografoval reporáže z politické sféry a oblasti umění.

Roku 1931 si pořídil svou první Leicu, o pár let později emigroval do USA a začal pracovat pro časopis LIFE. Dále následovaly už jen velké úspěchy – 1954 první samostatná přehlídka, 1958 vybrán časopisem Popular Photography mezi “deset největších fotografů světa”, 1962 umělecká cena Německé fotografické společnosti DGPh, 1997 zakládá LIFE Cenu Alfred Eisenstaedt Awards for Magazine Photography.

Zemřel v roce 1995 na Long Islandu.