Každá oblast umělecké tvorby jednou za čas zažije boom, který jakoby změní svět. Přinese něco nového, převratného. Ale pozor! Předem je nutné řici, že nemusí jít o nic technicky složitého. Toho je také důkazem řada fotoaparátů Holga. O nich by se totiž dalo říci, že jsou opravdu mezi analogovými fotoaparáty jistým fenoménem.

To bylo tehdy, když se psal rok 1981. Jistý pan Lee, který pocházel z Číny, navrhl nový analogový fotoaparát. Jmenoval se Holga 120S. Byl tak nanic, až to bylo ohromující. Ještě dnes se totiž v Hong Kongu vyrábějí jeho vylepšené verze, které jsou obohaceny o původní vady, které fotoaparát měl. Můžete tedy své fotky pokazit nejen světelnými vadami, ale sama Holga se postará o to, aby okraje zčernaly pod vlivem vinětace, kterou má na svědomí její objektiv, nebo aby barvy na výsledném snímku byly výraznější, kontrastnější a trochu se oddalovaly realitě. Jenomže někdo by se mohl mýlit, pokud by hodnotil tento fotoaparát jako „vadný“. Je třeba si uvědomit, že právě jeho nedostatky jsou jeho největšími kvalitami!

holga120N

Také my v Analogue vám nabízíme široký výběr těchto fotoaparátu. Každá Holga má za názvem značení, které je poskládané z čísel a písmen. „120“ informuje o tom, že do této Holgy se zakláda středoformátový film. Na takový fotoaparát je ale možné si pořídit takzvaná 35mm záda. Budete si tedy moci volit mezi použitím filmu 120 nebo 35mm. Číslo „135″ je tedy značením u Holgy, do které lze založit pouze 35mm film – tedy klasický kinofilm. Všechny, které mají v názvu písmeno „G“ jsou vybaveny skleněnou čočkou, která je samozřejmě zárukou vyšší kvality. Ostatní mají zabudovanou čočku plastovou. „F“ znamená flash, tedy blesk. U těchto fotoaparátů se nemusíte spoléhat pouze na dlouhou expozici, fotografujete-li za tmy, ale blesk vám často pomůže fotografovat jasné a ostré snímky i ve zhoršených světelných podmínkách. Poslední důležité písmenko je „C„. K fotoaparátu s tímto značením získáte barevné filtry pro použití s bleskem. Absolutní hvězdou mezi všemi Holgami je tedy verze Holga 120GCFN – jde o vrcholnou řadu, která je vybavená skleněnou čočkou, vestavěným bleskem i barevnými filtry.

holga120CFN_gold

Ještě se ale vraťme k jednodušším verzím. Těmi je Holga 135 a Holga 135BC. Zajímá vás, jaký je rozdíl mezi jejich funkcemi? Obě jsou vyrobeny pro použití klasického 35mm kinofilmu a jako všechny ostatní vybaveny možností multiexpozice. Značení „BC“ je zkratkou slov Black Corners, tedy černé rohy. Holga, která tuto funkci má, má uvnitř svého těla vložený odnímatelný rámeček, který do snímků kreslí právě ono černé ohraničení, které ve výsledku působí jako výtvarná vinětace. Objevuje se tedy ve stejném vyobrazení vždy a to na každém snímku.

holga135bc

Holga se ale vyrábí v mnoha dalších variantách a mnohdy i více hravějších. Například Holga 135TIM má dva objektivy (které mimochodem vypadají jako dvě očíčka, je k nim dokreslený i celý roztomilý obličej) a Holga K205 CAT mňouká a barevně bliká. Tyto verze jsou spíše vyrázné svým designem, než-li funkcemi. Hodí se tedy spíše pro děti, nenáročné uživatele nebo sběratele. Nabízíme také holgy, které mají speciální hledáček a zobrazí vám těměř přesný pohled, který se rovná tomu, co právě vidí objektiv vašeho fotoaparátu. Můžete tak mít větší přehled nad tím, jak bude ve výsledku fotografovaná scéna vypadat. Variant, o kterých jsme vám ještě neřekli je mnoho. Například verze pinhole, panoramatická atp. Za tím největším výběrem ale můžete příjit za námi do Vlašské 10, nebo navštívit náš e-shop.

holga120GCFN_mix

Vlastnit Holgu je dnes opravdový základ pro všechny milovníky analogové fotografie. Mezi její největší výhody patří jeji snadná ovladatelnost. Proto je ideální opravdu i pro toho nejméně náročného fotografa. Existují ale také její verze, ve kterých si libují ti náročnější. Vyrábí se v mnoha barevných provedeních, základní černé, ale také třeba v neonově žluté, která ve tmě svítí! Nejlepší je s ní fotit dovolené, oslavy, nebo jen domácí pohodu. Snímky, které z ní získáte budou mít totiž zvláštní kouzlo a nádhernou atmosféru. Takže až jednou dojde na nostalgii, potěší vás, že vzpomínání může být o něco více krásné.

holga120GCFN_y

Při výběru své první Holgy nemusíte zoufat. Věříme, že je těžké si vybrat. Zvolit tu, která bude nejlépe odpovídat vaším představám, bude vám pohodlná svými funkcemi. My vám ale můžeme zaručit, že vám doporučíme tu, která vám nejlépe padne. Poradíme vám, jak se ovládá. Důležité je totiž,  mít svou Holgu rád.

holgostroj

Žádné komentáře

Leave a Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>