Tenhle objektiv na digitální zrcadlovce jen tak nepřehlédnete. Svým vzhledem připomíná fotografickou techniku 19. století. A není tomu tak náhodou. New Petzval pochází z roku 1840, ale ještě dnes si umí získat srdce nejednoho portrétního či svatebního fotografa.

Vlastnosti objektivu New Petzval z roku 1840 v dnešní podobě

New Petzval je produktem kolaborace značek Lomography a Zenit. Název nese po svém vynálezci. Matematik Joseph Petzval jej představil v roce 1840. Pro své vlastnosti byl unikátní již v této době. Výrazná hloubka ostrosti, intenzivní bokeh efekt, silná barevná saturace a vinětace. V kombinaci s pevným ohniskem 85 mm se objektiv stává naprosto dokonalým příslušenstvím pro portrétní fotografii. Jeho výroba byla obnovena v minulém roce a konečně je dostupný běžně v prodeji na naší Lomography Ambasádě, kde si ho můžete zadarmo vyzkoušet „na vlastní fotoaparát“.

petzval_lens_quarter2_1_11 brass_petzval_packaging_contents

Vyrábí se se závitem na digitální a analogové zrcadlovky Canon a Nikon. Zajímavostí je mechanické nastavení clony (maximálně F2,2). Součástí balení je totiž sedm základních clonových destiček o otvorech s různou velikostí. Ty se jednoduše zasouvají do objektivu a tak je lze vyměnit snadno a rychle.

Ostření je také manuální. Slouží k němu šroub umístěný zespodu objektivu. Zpočátku vám možná bude chvíli trvat, než si zvyknete, ale práci s Petzvalem si určitě rychle osvojíte. Nakonec je to opravdu snadné! Zaostřit lze už od jednoho metru.

V balení ještě najdete knihu The New Petzval, čisticí hadřík, kožené pouzdro a krytku.

Objektiv vyzkoušel Ondřej Neff

Zajímalo nás, co na vlastnosti objektivu bude říkat guru digitální fotografie Ondřej Neff, který provozuje internetový magazín plný recenzí DigiNeff.cz. Petzval jsme mu půjčili na Open Air Foto Festival Krumlov, kde si ho vyzkoušel v praxi při fotografování portrétů v Atelieru Seidel.

„To není focení, to je čarování!“

Recenzi Ondřeje Neffa si můžete přečíst na webu DigiNeff, kde naleznete také více fotografií, které s ním pořídil. Ondřej se v ní zaměřil především na ostření a výslednou ostrost snímků, což je bezpochyb nejvíce výjimečná vlastnost objektivu Petzval. „Na webu Bhphotovideo zatím mají 6 uživatelských recenzí, pět uživatelů dává 5 hvězdiček z pěti a jeden jen tři, že prej to není ostré. Můj ty Tondo, kvůli tomu se to kupuje! To je jako kdyby si koupil bicykl a brečel, že musí šlapat.“

neff1

Autor fotografie: Ondřej Neff

Pokud vás zájímá hlubší pohled do techniky tohoto fotoaparátu, určitě si Ondřejovu recenzi přečtěte. My jsme potěšení, že si objektiv natolik oblíbil, že si jej po návratu z festivalu rovnou pořídil. Ještě jednou se k němu vrací v dalším článku, který napsal v minulém měsíci.

Tentokrát ho vyzkoušel doslova v akci. „Nejsem znalec, za půl roku tu budu sypat moudra a rady. Zatím se mi zdá, že se líp ostří při prudkém slunci než při rozptýleném… ale ono je to drobátko logické, ne? Petzvala budu zkoumat dál. Dokonalost a automatika je nuda.“

neff2

Autor fotografie: Ondřej Neff

 

Recenze zahraničních fotografů

Na webu Lomography můžete v sekci Magazine pravidělně číst nové rozhovory a recenze uživatelů Lomography produktů z celého světa. Těch o Petzvalu je tam přeci jenom nejvíce, protože tento objektiv je opravdu pozoruhodný a zaslouží si více pozornosti.

Ellie Smith

Ellie je londýnská fotografka, která je opravdový talent na jednoduché a krásné portréty. V rozhovoru pro Lomography Magazine hovořila o tom, jak se jí s Petzvalem pracuje: „Dost jsem si užila extrémní hloubku ostrosti. Donutilo mě to fotografovat jinak a vystoupit z komfortní zóny. Neustále jsem hledala nějaké textury, o kterých jsem si myslela, že by mohly vypadat dobře díky bokeh efektu, který objektiv nabízí. Zjistila jsem, že právě ta hloubka na fotgorafiích skvěle funguje. Objektiv je krásný sám o sobě. Miluju, jak je zlatý!“

pa1

Autor fotografie: Ellie Smtih

 

Davie Tidd

Fotograf Davie Tidd otestoval Petzval pořádně do hloubky. V rozhovoru najdete také tipy, jak fotit ještě lepší portréty. Davieho fotky jsou ale jasným důkazem, že s objektivem lze fotit téměř cokoliv.

Na otázku „Jaké bylo fotografování s New Petzval Lens?“ Davie odpověděl: „Vášnivé! Tím myslím krásné, zábavné, zvláštní, frustrující.“

pa3

Autor fotografie: Davie Tidd

 

Chloé Vollmer-Lo

Chloé je z Paříže. Když se podíváte na její fotografickou práci – jaké fotí modely a v jakém prostředí, je jasné, že Petzval jejím snímkům sluší.

V rozhovoru pro Lomography Magazine sdělila, že byla při focení s Petzvalem nadšená: „Bylo to skvělé! Cítila jsem stejnou radost, jako při fotografování na velký formát. … Je to jako když vytváříš něco novodobého v kombinaci s historickou fotografií.“

pa4

Autor fotografie: Chloé Vollmer-Lo

 

Pro více recenzí, rozhovorů, tipů a inspirativních obrázků sledujte magazine na www.lomography.com.

Pokud si chcete Petzval nejprve prohlédnout a vyzkoušet, stavte se za námi v centru Prahy ve Vlašské 10.

Žádné komentáře

Leave a Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>