Jde spojit Flexaret a Polaroid? Dvouoká zrcadlovka v 21. století? Není to úplný úlet? Hongkongský výrobce Mint si to nemyslí a hrdě uvedl na trh nový InstantFlex TL70. A my jsme rádi, že je Analogue jediným obchodem v Česku, kde si můžete tento krásný stroj nejen vyzkoušet, ale také koupit.

Instantní dvouoká zrcadlovka

InstantFlex TL70 Instantní dvouoká zrcadlovka

O tom, že je instantní focení na vzestupu, již nemůže být sporu. Pro dostupné filmy od zavedených výrobců vznikají různé alternativy. Kdo si nevybral z palety automatických přístrojů Fujifilm Instax Mini, ten může sáhnout po Lomo’Instantu od Lomography, který nabízí více manuálního nastavení a nebo právě po novince od Mintu. InstantFlex TL70 totiž používá právě oblíbené filmy Instax Mini velikosti kreditky. První kousky, které po novém roce dorazily do Prahy jsme si důkladně prohlédli a rádi se o naše postřehy podělíme. InstantFlex si můžete vyzkoušet v našem kamenném obchodě i vy.

Příběh Mintu začal už v roce 2009, kdy zakladatelé společnosti začali s opravami a prodejem fotoaparátů Polaroid, záhy otevřeli obchod a začali nabízet opravené přístroje se zárukou. Portfolio služeb se zvětšovalo a Mint brzy začal nabízet své vlastní produkty. Samotný název společnosti odkazuje na výraz „Mint condition“, který označuje použité zboží v tom nejlepším možném stavu. Mint se nesnaží jen renovovat kultovní zrcadlovky Polaroid SX-70, ale vyrábí pro ně i příslušenství a dokonce v posledních dvou letech i fotoaparáty odvozené od tohoto modelu, které umí používat citlivější filmy řady 600 a poradí si i s ručním nastavení expozičních časů. Název novinky ostatně na legendu odkazuje, stejně jako na neméně legendární dvouoké zrcadlovky (Twin Lens) RolleiFlex. Nejedná se tedy tak docela o český Flexaret, který je zástupcem stejné koncepce.

InstantFlex TL70 se představuje

Po rozbalení malé černé krabičky najdeme uvnitř samotný fotoaparát, krytku objektivu, baterie (tři tužkové) a návod. Nad sejmutím krytky jsme chvíli přemýšleli, že je v balení přiložený návod ještě neznamená, že ho všichni čtou. Pohled do matnice klasické dvouoké zrcadlovky je jedinečný a podobně jako pohledu z koňského sedla mu moderní technologie nemohou ublížit ani konkurovat. Samotná hledáčková šachta je možná nejslabší místo přístroje, ale je nutné si uvědomit, za jakých podmínek a za jakou cenu vzniká. Rozhodně je použitelná a pokud je více světla, není ostření nijak problematické, naopak. Samotné ostření se provádí kolečkem na boku fotoaparátu a je celkem přesné. K dispozici je i obligátní lupa a samozřejmě lze sklopit přední část pro „akční“ focení. Samotným otevřením šachty se InstantFlex zapíná. Pokud jste váhali, odkud fotka vyjíždí, tak je to také zde.

Mint InstantFlex TL70

Pod objektivem, vlastně pod objektivy se nachází okénko měření a pod ním nastavení clony. Clona s pěti lamelami nabízí nastavení těchto hodnot: 5.6, 8, 16, 22 a f/bokeh. Poslední volba znamená skutečně pozadí s typickými hvězdičkami, které se však mohou mírně lišit kus od kusu. Pro venkovní focení se doporučuje vyšší clona, fotky jsou potom ostřejší, nižší clona pomůže při focení bez blesku za horších světelných podmínek. Blesk je vtipně schovaný pod nápisem InstantFlex a vykklápí se malým tlačítkem na boku. Je možné nastavit i kompenzaci expozice EV +/-1 a pro experimentování s dlouhými časy lze změnit automatickou expozici na režim B (Bulb) fungující až 10 vteřin. Na těle fotoaparátu najdete ještě tlačítko spouště a tlačítko pro vysunutí snímku, díky oddělení nejsou multiexpozice žádný problém. Je zde také standardní stativový závit na spodní straně a počítadlo snímků.

InstantFlex TL70 od Mintu je určitě unikátní fotoaparát a osloví všechny milovníky dvouokých zrcadlovek. I přes některé konstrukční kompromisy nabízí zajímavé funkce a rozšiřuje řadu instantních fotoaparátů o nový druh. Vyzkoušet i zakoupit jej je možné v kamenném obchodě Analogue (Vlašská 10, Praha 1) a nebo na eshopu www.analogue.cz.

Ukázkové fotky z InstantFlex TL70

Žádné komentáře

Leave a Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>