Jaké bouřlivé diskuze rozpoutala novinka od Lomography na jejich webových stránkách! Zaznamenali jste zbrusu nový produkt? Sadu tří kreativních objektivů dodávající analogové grády digitálním fotoparátům? Jde pochopitelně o velice zajímavé příslušenství, které ale jistě nemusí potěšit každého lomografistu. Proč tento geniální produkt vyvolal tolik rozporuplných debat? Jde snad o fotografické barbarství?

Mnoho fotografů si najde zálibu jak ve fotografii digitální, tak analogové. Jsou ale ti, kteří tíhnou pouze k jedné z těchto technik zvěčnění obrazu. Na webových stránkách firmy Lomographic Society International je zřejmě největší koncentrace debatujícíh příznivců analogu. Mezi sebou se nyní intenzivně dohadují na téma Lomography Experimental Lens Kit – sadu tří objektivů, které mají digitální fotografie stylizovat tak, aby ve výsledku vypadaly jako nascanované z filmu. Klasický 24mm, širokoúhlý 12mm nebo super Fisheye. To všechno nyní i s kouzelným rozostřením nebo saturací.

0685397070f55b3ee19952cfe34f06ac26c8d9

Tyto objektivy se nasazují na digitální fotoaparáty. Jde o fotografické barbarství? Myslíte, že kombinování analogu a digitálu není správné? Nám v Analogue se tato novinka zalíbila. Myslíme, že je fér, aby si i přátelé fotografové z druhého břehu mohli užít kouzlo analogových snímků. Utvrzují nás v tom jistě i slova, které dnes v nejmenovaném rádiu pronesla nejmenovaná módní návrhářka, která vyhrála prestižní soutěž, jejíž jméno nebudeme zmiňovat. Hovořila o své tvorbě jako o spojení moderní techniky, která funguje, s krásou tehdejší módy, která je vizuálně zajímavá… A tak to nějak bude i nyní ve fotografii.

Nevýhodami těchto objektivů je ale analogová (ne)věrnost. Zrno, světelné vady a další specialitky získáte pouze tehdy, kdy se odprostíte od svazujících pixelů a poddáte se analogu, jenž nezná hranice – nikdy nevíte, jakou fotku jste vlastně udělali, jak moc bude barevně posunutá… Pro takové snímky nikomu nezbyde nic jiného, než doopravdy fotografovat na film.

Nebuďme ale lakomí, paličatí, nebo snad nevděční. Darovat analogového ducha dogitálním fotografům je milé gesto. Co myslíte? Napište nám váš názor dolů pod článek, rádi si jej přečteme.

Žádné komentáře

Leave a Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>